Після численних оголошень від Міністерства цифрової трансформації щодо створення та запуску електронного реєстру військовозобов’язаних. Стало відомо, що Міністерство оборони України також активно працює над формулюванням свого підходу до цього питання.
Катерина Чорногоренко, представник Міністерства оборони, наголосила:
“Ми узгодимо нашу позицію, і, сподіваємось, представимо спільний підхід до громадськості”. Ця відповідь була дана на запитання щодо роботи електронного реєстру.
З іншого боку, в Міністерстві оборони наразі утримуються від коментарів щодо можливості видачі електронних повісток, які, за твердженнями, можуть бути направлені військовозобов’язаним через їх особисті електронні кабінети, якщо така ініціатива буде закріплена в законодавстві, щодо мобілізації.
Андрій Межирицький, адвокат, пояснив під якими умовами можуть введені електронні повістки. Наразі, відповідно до закону, повістка вважається врученою, якщо той, кому вона адресована, підписав її особисторуч.
“Для того, щоб надсилати повістки у електронному вигляді (особливо щодо мобілізації), потрібні зміни в законодавстві, регулюючому мобілізацію та військову службу”, – зауважив Межирицький. “Це практично можливо і може відбутися на основі аналогії із судовими повістками, де чітко прописано, що особа повідомляється відповідним чином, коли отримує повістку у електронному форматі”.
Межирицький також зазначив, що в Україні існує практика скасування штрафів за невідзначення на повістку до Територіальних військових комісаріатів (ТЦК). “ТЦК не завжди мають правильну позицію, і часто суди скасовують штрафи за невідзначення на повістку”, – додав адвокат.
Також, адвокат висловив думку, щодо можливості блокування банківських рахунків і рахунків фізичних осіб-підприємців для тих, хто ухиляється від виконання обов’язків військової служби після впровадження електронних повісток.
“Теоретично це можливо, якщо такі електронні виклики будуть внесені в законодавчу площину. Якщо особа не відгукується на виклик, то вона буде нести адміністративну відповідальність, так само, як за неявку після отримання паперової повістки, і це може включати штраф та обмеження ряду прав”, – пояснив Межирицький.