Міністерство оборони України пропонує суттєві зміни у процесі взяття на військовий облік призовників. Однією з головних ініціатив є скасування комісій, які раніше відповідали за цей процес, та введення нових механізмів реєстрації.
Згідно з новими положеннями, тепер самі призовники відповідатимуть за своєчасне взяття на облік. Ця ініціатива передбачає два основні варіанти для реєстрації: особистий візит до територіального центру комплектування (ТЦК) або онлайн через спеціальний додаток “Резерв+”. Така пропозиція закріплена у законопроєкті №12076, який було подано до Верховної Ради.
Зміни у відповідальності організацій та підприємств
Однією з важливих змін є виключення з обов’язків місцевих органів самоврядування, підприємств, установ і закладів освіти подавати списки призовників до відповідних ТЦК. Раніше ці установи мали щороку подавати інформацію про громадян, які підлягають військовому обліку, але тепер цей обов’язок покладається безпосередньо на призовників.
Призовники, яким виповнюється 17 років, зобов’язані самостійно зареєструватися через один із доступних способів. У разі ігнорування цього обов’язку вони будуть змушені з’явитися до ТЦК та сплатити штраф, розмір якого коливається від 17 000 до 25 500 гривень.
Новий порядок реєстрації призовників
Законопроєкт пропонує, щоб всі громадяни чоловічої статі, яким у поточному році виповнюється 17 років, ставали на військовий облік у період з 1 січня по 31 липня. Відомості про таких громадян мають бути внесені до Єдиного державного реєстру призовників та резервістів через:
- електронну ідентифікацію та уточнення персональних даних через електронний кабінет призовника;
- особисту явку до ТЦК з поданням необхідних документів, перелік яких визначає Міністерство оборони.
Причини, через які можна не пройти ідентифікацію
Закон передбачає певні поважні причини для непроходження електронної ідентифікації. Серед них:
- хвороба призовника;
- стихійні лиха;
- проживання на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій;
- інші обставини, які унеможливили вчасну реєстрацію.
Якщо призовник не стає на облік у встановлений термін, після досягнення 18 років він зобов’язаний з’явитися до ТЦК та сплатити штраф.
Впровадження реєстру “Оберіг”
У серпні було оголошено, що в Україні створюється реєстр “Оберіг”, куди будуть внесені всі чоловіки віком від 16 до 60 років. Це дозволить більш точно контролювати військовий облік та забезпечити своєчасну реєстрацію призовників.