В Україні продовжується мобілізація, і обмеження на виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років залишаються чинними. Проте існують винятки для певних категорій осіб. Про це розповів адвокат Владислав Косач у коментарі для “РБК-Україна”.
Хто має право перетнути кордон під час воєнного стану
- Чоловіки, старші за 60 років.
- Особи з інвалідністю.
- Батьки, які самостійно виховують дитину до 18 років.
- Чоловіки з трьома або більше неповнолітніми дітьми.
- Особи, які виховують дитину з інвалідністю.
- Ті, хто супроводжує дружину чи батьків з інвалідністю.
- Родичі загиблих або зниклих безвісти під час війни.
- Чоловіки, звільнені з військового обліку за станом здоров’я або тимчасово непридатні до служби.
- Особи, які здійснюють постійний догляд за людьми з інвалідністю або іншими, хто потребує сторонньої допомоги.
Документи для перетину кордону
За словами Владислава Косача, чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-облікові документи. Якщо особа має відстрочку від мобілізації, це має бути підтверджено відповідною позначкою у військових документах.
Чоловіки, які навчаються за кордоном, можуть виїхати для продовження навчання, маючи при собі підтвердження зарахування до закордонного навчального закладу. Проте ті, хто постійно проживає за межами України, більше не мають права виїжджати з країни під час воєнного стану.
Лікування за кордоном
Окремі правила діють для осіб, які потребують лікування за кордоном. За словами адвоката, якщо в Україні відсутні необхідні медичні послуги або лікування є тривалим і дороговартісним, громадяни можуть отримати направлення на лікування за межі країни. Для цього потрібне відповідне медичне підтвердження.
Працевлаштування за кордоном
Чоловіки, які планують працювати за кордоном, повинні дотримуватися спеціальних процедур. Для отримання дозволу на виїзд необхідно:
- Офіційно оформлений робочий контракт.
- Дозвіл на виїзд від військкомату.
- Документи, що підтверджують мету поїздки (запрошення від роботодавця, копія паспорта, довідка про відсутність судимості, якщо це необхідно).
Після перевірки поданих документів військкомат видає відповідний дозвіл на виїзд.
Законодавчі зміни
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12066, який передбачає створення Єдиного реєстру військовослужбовців. Наразі інформація про військовослужбовців зберігається в реєстрі “Оберіг” або в окремих системах кадрового обліку. Ця ініціатива має сприяти кращій організації та обліку під час мобілізації.
Зазначені категорії та процедури мають на меті забезпечити баланс між потребами оборони країни та правами громадян під час воєнного стану.
Також вам може бути цікаво: В Україні змінили правила мобілізації заброньованих працівників