В Україні представники територіальних центрів комплектування (ТЦК) мають право перевіряти документи військовозобов’язаних, проте їхні дії не завжди є законними, коли йдеться про затримання громадян на вулицях. Особливо це питання стало актуальним через посилення мобілізаційних заходів.
З останніми випадками все частіше повідомляють про те, що військовозобов’язаних затримують на вулицях і примусово доправляють до ТЦК для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) з подальшою мобілізацією. Однак юристка Орися Швець пояснює, що такі дії не завжди відповідають законодавству.
Швець розповіла виданню Новини.LIVE, що затримання військовозобов’язаних групами оповіщення ТЦК є законним лише в тому випадку, якщо воно здійснюється працівниками поліції, які мають відповідні підстави для цього.
Юристка наголошує на тому, що поліція може затримати людину тільки в певних ситуаціях. Наприклад, якщо особа не має при собі військово-облікових документів або якщо вона отримала повістку, але відмовилася її підписувати чи з’явитися до ТЦК. Також підставою для затримання можуть бути помилки в базі даних “Резерв+” або наявність інформації про розшук особи. В такому разі поліцейський має скласти протокол про адміністративне затримання.
Орися Швець нагадує, що затриманий має право на адвоката і може відмовитися давати будь-які пояснення. Важливо також розуміти, що якщо протокол про адміністративне затримання не був складений, особа не вважається затриманою за законом.
До слова, адвокат Роман Сімутін додав, що для підтвердження незаконних дій з боку представників ТЦК можуть використовуватися фото- та відеоматеріали. Він підкреслює, що працівники ТЦК мають право перевіряти документи в громадських місцях, але не можуть примусово доправляти військовозобов’язаних до ТЦК. Адвокат також звернув увагу на те, що громадяни мають право фіксувати такі дії на камеру.
Читайте також: Як виглядає службове посвідчення працівника ТЦК (зразок)