Українські звинувачення у подвійних стандартах США відображають загальне незадоволення через те, що адміністрація Байдена не робить достатньо.
США проявляють рішучість у діях на Близькому Сході, тоді як в Україні обирають обережність через наявність у Росії ядерної зброї, чого немає у Ірану. Такі висновки публікує видання Politico, посилаючись на джерела серед американських посадовців.
«Жорстка, але правдива відповідь, яку українці можуть не схвалити, полягає в тому, що ми можемо ризикнути перехопленням іранських ракет над Ізраїлем, не побоюючись викликати пряму війну з Тегераном, яка призвела б до ядерного конфлікту. Це значно ризикованіше щодо Росії», — коментує високопосадовець Сенату США.
Двоє представників Білого дому, зберігаючи анонімність, погодились із такою думкою. Вони наголошують, що перехоплення ракет над Україною могло б призвести до прямого військового зіткнення двох провідних ядерних держав світу. На тлі найбільшого збройного конфлікту в Європі з часів Другої світової війни. Тим часом на Близькому Сході збивання ракет не несе такого ризику, адже не йдеться про ядерну державу.
«Сумно спостерігати за ситуацією, коли заради збереження домовленостей з Москвою, жертвують твоєю країною та її громадянами», — зазначає науковий співробітник Українського інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.
Деякі українські військові офіцери також визнали, що протиповітряна оборона Ізраїлю має значні переваги. Ізраїль — компактна країна, і США можуть ефективно застосовувати свої корабельні системи ПРО. Тоді як Україна має велику територію, де складніше організувати подібний захист. Для ефективного захисту знадобилося б розмістити протиповітряні системи на західному кордоні, що захищало б лише невелику частину території.
«Країнам НАТО доведеться зробити набагато більший внесок для захисту більшої території, що підвищує ризик втягнення у війну з Росією», — пояснює Метью Севілл, директор з військових досліджень Королівського інституту об’єднаних сил Великої Британії.
Він додає, що вартість такої підтримки буде значно вищою через високу частоту російських ракетних атак у порівнянні з періодичними ударами Ірану по Ізраїлю.
Крім того, винищувачам НАТО доведеться патрулювати небо над Україною, що може спричинити прямі зіткнення з російськими військовими, чого Вашингтон прагне уникнути.
«Західні сили, ймовірно, будуть змушені здійснювати удари по російських літаках або системах ППО, щоб зупинити атаки. Це виводить ситуацію на інший рівень, коли участь Заходу стає безпосередньою, навіть якщо тільки у повітрі», — коментує військовий експерт.
За даними Politico, звинувачення США у подвійних стандартах є частиною ширшого українського незадоволення через недостатню допомогу у зупинці російських атак. Крім того, йдеться про затримки у постачанні зброї та обмеження на використання Україною далекобійної зброї на території РФ.
«США можуть зробити більше для допомоги Україні в її боротьбі з Росією… Є майже паралізуючий страх прямого зіткнення з Росією, оскільки адміністрація розглядає це як можливий початок глобальної війни», — підкреслює Шелбі Магід, заступник директора Атлантичної ради.
Офіційні представники США визнали, що знають про зростаюче невдоволення в Україні, але заявили, що працюють над новими поставками зброї, щоб розвіяти ці занепокоєння.
Захист України від ракетних атак
Як відомо, 14 квітня Іран здійснив масовану атаку на Ізраїль ракетами та дронами-камікадзе, запустивши понад 185 безпілотників та понад 140 ракет. Майже всі ці атаки були відбито завдяки допомозі союзників.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський висловив обурення, що союзники разом збивають ракети над Ізраїлем. Тоді як аналогічна допомога у збиванні російських ракет над Україною досі відсутня.
Заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх нещодавно повідомила, що США не розміщуватимуть поблизу України систему протиракетної оборони THAAD, як це робиться в Ізраїлі, через різницю в зобов’язаннях.
Читайте також: Росія готує понад 10 тисяч військових з Північної Кореї на Далекому Сході – ЗМІ