Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що неможливість встановлення миру між Україною та Росією викликана кількома ключовими факторами. Одним з головних чинників є стратегічна позиція Росії, яка продовжує відмовлятися від будь-яких мирних ініціатив. За словами спеціального посланника США в Україні Кіта Келлога, головною перепоною для встановлення миру є відмова президента РФ Володимира Путіна підтримати ініціативу про 30-денне припинення вогню. Попри готовність України негайно підписати відповідну угоду.
Інститут вивчення війни підкреслює, що відмова Москви підтримати перемир’я — це стратегічна помилка, оскільки на сьогодні Росія не здатна виграти війну. Зокрема, бойові можливості РФ значно зменшились з 2022 року, а її війська перебувають у стані виснаження. Росія не змогла утримати позиції на правому березі Дніпра та зазнала поразки в наступі на Київ та Одесу.
Також, згідно з інформацією Келлога, Україна готова до поновлення всеохопного припинення вогню. На всіх фронтах на термін не менше 30 днів. Київ підтримує ідею створення демілітаризованої зони на 30 км — по 15 км з обох боків від лінії фронту. Ця зона мала б контролюватися міжнародними спостерігачами, а члени міжнародної коаліції під керівництвом Великої Британії та Франції готові розгорнути «сили припинення вогню» на західному березі Дніпра для забезпечення виконання домовленостей.
У свою чергу, Кремль відкинув пропозиції щодо демілітаризованої зони. На думку аналітиків ISW, є черговим кроком Москви для затягування переговорів. Відсутність механізмів контролю дозволяє Росії продовжувати свої маніпуляції інформацією, що було зафіксовано в попередні роки.
Триденне перемир’я: що відомо
Нещодавно Володимир Путін оголосив триденне перемир’я, що співпало з річницею перемоги у Другій світовій війні, однак це не призвело до припинення бойових дій. Окупанти продовжують завдавати ударів по території України. Тим часом, президент України Володимир Зеленський заявив, що пропозиція про припинення вогню на 30 діб залишається чинною, однак у Росії заперечують, що отримували такі пропозиції.
Таким чином, підписання мирних угод виглядає малоймовірним через нездатність Росії відмовитися від агресивних дій та відсутність механізмів контролю за виконанням умов перемир’я.
Читайте також: Путін наказав готувати удар по Києву «Орешником» — російські джерела