Китай, маючи значний вплив на міжнародну політику, міг би сприяти припиненню війни в Україні, проте свідомо уникає будь-якого втручання. На думку експертів, така стратегія пов’язана з довгостроковими інтересами Пекіна у глобальній геополітиці.
Під час ефіру програми «Тема з Мосейчук» російський опозиціонер Ілля Пономарьов заявив, що Пекін отримує вигоду від війни, незалежно від результату.
«Китаю це не потрібно. Для Китаю це ситуація win-win. Йому вигідна як перемога, так і поразка Росії, тому вони втручатися не будуть. Вони будуть чекати, поки Амуром пропливе труна ворога», — сказав Пономарьов.
Політолог Віталій Кулик погодився з думкою. Що Китай зацікавлений у продовженні конфлікту, особливо якщо вдасться зберегти його локальність та контрольовану інтенсивність.
«Китай не буде нічого робити. Не буде нічого казати Росії. Китай зацікавлений у війні. Бажано її локалізувати, зробити малої інтенсивності, але такою, в яку б були зав’язані американці, європейці, росіяни, і менше витрачали часу і зусиль на протидію Китаю на інших континентах», — пояснив Кулик.
Китай як геймчейнджер: залежність Росії
Голова правління Республіканського фонду України та екссекретар польської делегації у ПА НАТО Пьотр Кульпа зазначив, що саме позиція Китаю могла б кардинально змінити перебіг війни.
«Позиція Китаю. Росія залежить від Китаю. Якби Китай вирішив зупинити війну, він здатний це зробити. Тому що голос Китаю Росія не може зігнорувати», — переконаний Кульпа.
Однак, як вважають експерти, Пекін поки що не має мотивації до подібного кроку. Навпаки, тривала війна виснажує західні країни та Росію, дозволяючи Китаю зміцнювати свої позиції у світовій конкуренції без прямого конфлікту.