Виникла ще одна хвиля корупційного скандалу, що вразила громадськість. У Великій Британії було проведено розслідування з вибуховими результатами: група українських чиновників та підприємців здійснювала розкрадання коштів, призначених для Збройних Сил України. За словами розслідувачів, “гроші фактично розчинилися в повітрі.”
Розкриття корупційних дій в Міністерстві оборони: інформаційний ресурс London Insider розголошує всі деталі.
Ряд угод, за які Україна виплатила мільярди, так і залишився невиконаним. Цю інформацію розкрив London Insider. Однією з таких угод є контракт на поставку 100 тисяч мін українським ЗСУ в 2022 році через посередництво юридичних осіб з Чехії та Словаччини. Угода з ТОВ “ЛЬВІВСЬКИЙ АРСЕНАЛ” була підписана в жовтні 2022 року з орієнтовною вартістю контракту 37,5 мільйона доларів США. Передоплата була здійснена практично повністю, але перші боєприпаси не надійшли навіть після року від укладення угоди.
За даними London Insider, декілька місяців перед угодою з Міністерством оборони України, ТОВ “ЛЬВІВСЬКИЙ АРСЕНАЛ” уклало контракт із словацькою компанією SEVOTECH. Яка не мала серйозного статусу в галузі озброєнь, але існувала протягом 20 років. SEVOTECH повинна була забезпечити поставку 100 тисяч мін в Україну, але цього так і не сталося.
За інформацією London Insider, можливо, за цим скандалом стоїть міжнародна організована злочинна група. Яка розкрадала українські кошти, не збираючись виконувати свої зобов’язання перед Україною. Ця група діяла в Україні, Чехії та США, і підозрюється не лише у невиконанні контрактів з Міноборони України, а й у можливих махінаціях в США та Чехії.
Зазначається, що серед співвласників словацької компанії SEVOTECH, відповідальної за постачання боєприпасів, є двоє громадян України – Владислав Кліщар і колишній чиновник “Укроборонпрому” Олексій Хорошаєв. Вони використовували SEVOTECH як посередника для отримання та подальшого розподілу прибутку від контракту Міноборони.
Слідство виявило, що в Празі відбулося зібрання для вирішення конфлікту між учасниками злочину, приурочене заможним українським бізнесменом і народним депутатом Сергієм Тарутою. За даними відкритих джерел, співвласник SEVOTECH Владислав і його син Леонід були довіреною особою Тарути на президентських виборах 2019 року. Їх зв’язок із сумнівними судовими справами та розслідуваннями виявився в Чехії, де вони переїхали та встановили своє місце проживання.
Учасники скандалу втягнуті у співпрацю з Росією
Як підтверджує обширне дослідження комерційних реєстрів. Згідно з цим аналізом, особливо близькі зв’язки існують між Кліщарами та групою компаній SARN, яка активно діє в Чехії та Сполучених Штатах. Склад групи включає чеську компанію SARN Europe sro (дочірню компанію американської SARN ENERGY LLC), очолювану чеським юристом Петром Валішем. Валіш спеціалізується в області фінансового права, представляє інтереси ряду чеських юридичних осіб та захищає шпигунів і російських підприємців перед судами.
Зокрема, Валіш був втягнутий у справу колишнього офіцера чеської військової розвідки Романа Лінера, який зловживав близько 189 тис. крон державних коштів. Також адвокат захищав іншого колишнього впливового офіцера чеської розвідки, Мартина Угера, звинуваченого у шахрайстві під час виконання службових обов’язків. Петра Валіша також включили в справу проти російського олігарха Романа Попова.
Журнал “London Insider” приділив увагу ще двом фігурантам справи про розкрадання – Олександру Бєляєву та Олександру Мельничуку. Ім’я Бєляєва стало відомим під час резонансних судових процесів над колишнім спецпризначенцем Олегом Кулиничем, обвинуваченим у державній зраді. Кулинич висвітлив Бєляєва як прихильника екс-голови СБУ Івана Баканова та зазначив, що він володів значним впливом серед вищих посадових осіб України. Ще одним бізнес-партнером Кліщарів є Олександр Мельничук, полковник та колишній військовий аташе в Китаї, як повідомляє видання.
Читайте також: Канада не виконала обіцянку з передачі ЗРК NASAMS Україні – ЗМІ