Портников застерігає: навіть якщо Збройні Сили України повернуться на кордони 1991 року, це ще не означатиме завершення конфлікту.
Починаючи з 2014 року, після анексії Криму та розпочаття війни на Донбасі, розпочався новий етап української історії. Отже, надіятися, що після закінчення війни все повернеться “як раніше”, не є реалістичним.
Таку точку зору висловив політичний експерт та журналіст Віталій Портников у інтерв’ю “Суспільному”.
“Ми залишаємося прихильниками минулого, і Україна не виняток. Ми виражаємо бажання повернутися до міжнародно визнаних кордонів, а інші країни хочуть повернутися до міжнародного права. Але, на жаль, в історії немає можливості повертатися назад”, – заявив експерт.
Портников нагадав, що кордони України 1991 року були визнані міжнародно, включаючи Росію, але Путін руйнує цей факт. За словами експерта, поки відсутні політичні інструменти для примусу Москви визнати кордони, Україна може лише захищати їх. При цьому невідомо, чи визнає їх Росія в майбутньому, додає політичний оглядач.
Портников попереджає, що навіть якщо ЗСУ повернуться на кордони 1991 року, це не гарантує припинення війни, оскільки Росія може продовжити обстрілювання території України. Щоб уникнути цього, він визначив необхідність гарантій безпеки.
Хмарний прогноз на наступні десятиліття Портников закликає українців розуміти три важливі аспекти: масштабність завдань, усвідомлення тривалого конфлікту та реалізацію, що для відновлення порядку можуть знадобитися десятиріччя. “Від окупації УНР більшовиками у 1920 році до проголошення незалежності минуло 71 рік. Тепер ми маємо справу із конфліктом подібної тяглості. Такі ситуації в Європі вже відомі. Турецька Республіка Північного Кіпру, наприклад, з’явилася в 1975 році, а Близькосхідний конфлікт розпочався у 1948 році”, – порівнює Портников.
За його словами, якщо Україні вдасться вирішити проблему у 2054 чи навіть у 2072 році, це буде вважатися успіхом. Але питання лише в одному: чи зможуть українці витримати цей час у воєнному стані, чи буде знайдено шлях переходу від військових механізмів до політичних, і чи стане Україна частиною європейської спільноти та НАТО.
Читайте також: Чому відбувається масовий призов чоловіків із сіл, а не з нічних клубів у містах? – думка членкині комітету з національної безпеки