Генерал відзначив, що мобілізаційні проблеми в Україні виникають через невиконання вимог Закону “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”, який чітко визначає обов’язки та функції всіх органів державної влади.
Ексголовнокомандувач ЗСУ, генерал Віктор Муженко, висловив свою думку в інтерв’ю “BBC News Україна”. Він відповів на питання про те, що йде не так із процесом мобілізації.
“Я вважаю, що, в одному слові, це невиконання вимог Закону “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”. Суть полягає в тому, що цим законом чітко визначаються обов’язки та функції всіх органів державної влади. Це не лише військова справа, не лише територіальні центри координації, на які зараз звернута увага і які тепер вважають винними у всіх проступках, які їм приписують або не приписують великою кількістю”, – пояснив колишній головнокомандувач.
Муженко наголосив, що мобілізація – це складний процес, що вимагає зусиль всіх органів державної влади та інституцій, включаючи навіть недержавні структури, такі як церкви. Він відзначив, що наразі різкість цього питання трохи зникла, що є проблемою.
За словами генерала, українська війна бореться за незалежність та існування нації, і на думку Муженка, гострота цього питання наразі втрачена. Він підкреслив, що відповідно до Закону “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”, органи влади повинні організовувати оповіщення та доставку військовозобов’язаних до територіальних центрів координації, але цього не відбувається, зауважив ексголовком.
“Отже, спостерігаємо за військовими патрулями, які, порушуючи свої повноваження, рухаються по містах, вулицях, громадських закладах і тому подібному. Усі ці вчинки, за словами Муженка, становлять порушення закону”, додав він.
Кількість мобілізованих і питання озброєння
Генерал також звернув увагу на питання про те, скільки осіб повинно бути мобілізовано та як вони мають бути задіяні. Згідно з висловлюванням генерала, кількість призваних осіб не визначає боєздатність та здатність Збройних Сил України.
“Ключовими факторами є наявність структур, таких як бригади, корпуси, склад відповідних угруповань, а також наявність зброї, військової техніки та підготовки особового складу. Терміни, які є на сьогодні, можливо, недостатні для якісної професійної підготовки особового складу, включаючи ефективне використання техніки та зброї”, – розповів ексголовнокомандувач ЗСУ.
Він нагадав, що наразі існують різні коаліції, такі як танкова, ППО та військово-морська, що спрямовані на підтримку України. “Процес рухається, хоча можливо, не так швидко, як ми б хотіли. Але виникає питання, наскільки готові ми приймати цю допомогу та як грамотно готувати та використовувати її”, – зазначив генерал.
За словами Муженка, країни-партнери надають тренування десяткам тисяч українських бійців у своїх навчальних центрах. Проте Україні необхідно сотні тисяч якісних та мотивованих військових.
“Ще однією проблемою є мотивація. Яка мотивація побудована для того, щоб громадяни свідомо виконували свій обов’язок захисту Вітчизни? Загальні фрази з Конституції та законів можуть мати велике значення”, – підсумував генерал.