Федір Веніславський оголосив про новий законопроєкт, що стосується мобілізації, військового обліку та виконання військової служби.
Україна перебуває в умовах воєнного стану та загальної мобілізації. Громадяни виконують військовий обов’язок відповідно до чинного закону, який встановлює обмеження щодо служби. Наразі парламентарі готуються зареєструвати обширний законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та служби.
Депутат Української Верховної Ради та член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський розповів про мобілізаційні зміни у коментарі для OBOZ.UA.
За словами Веніславського, рішення розробити новий законопроєкт було прийнято не випадково, оскільки виникло декілька проблем, які потребували уваги. Ці питання регулярно обговорюються на комітеті, з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які висловлюють нагальні проблеми.
“Ми зараз працюємо над удосконаленням всіх процесів в цьому напрямку, щоб уникнути конфліктних ситуацій, які час від часу виникають, та позбавитися зловживань під час мобілізації. Але слід зауважити, що глобальних змін не відбудеться”, – підкреслив він.
Веніславський пояснив, що робоча група розробила два законопроєкти – один стосується соціального захисту військовослужбовців, інший спрямований на удосконалення питань мобілізації та виконання військової служби.
“Щодо соціального захисту, ми плануємо системно врегулювати питання, пов’язані з відпустками, зокрема для тих, хто повернувся з полону, народженням дитини та іншими обставинами. Наприклад, пропонується новий вид відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 днів для військовослужбовців, яких визволено з полону (за винятком тих, хто відмовився від подальшої служби та хоче звільнитися). Однією з ключових пропозицій є закріплення законодавчого права військових на демобілізацію. Розглядається ідея демобілізації військових після 18 або 36 місяців безперервної служби, але це наразі обговорюється, і ще немає остаточного рішення”, – відзначив депутат.
Депутати також пропонують обмежити кількість громадян, які можуть отримати відстрочку через догляд за особами з інвалідністю 1 або 2 групи або тими, хто потребує постійної опіки.
“Мова йде про звуження можливостей отримання відстрочки лише для членів сім’ї першого ступеня споріднення. Це робиться для уникнення випадків ухилення від призову під час мобілізації, коли оформлюють фіктивний догляд за особами, які його не потребують. Наприклад, однієї непрацездатній особі може бути призначено до п’яти опікунів, які отримують право на відстрочку від військової служби”, – пояснив Веніславський.
Ще однією можливою зміною є нововведення процедури надання відстрочки від призову для осіб, які отримують вищу освіту. Ці зміни мають уникнути ухилення від призову шляхом отримання додаткових вищих освіт.
Щодо термінів внесення законопроєкту до сесійної зали, Веніславський виражає надію, що перше читання розпочнеться вже на початку грудня. Однак існують ще певні питання, з якими не узгоджуються всі сторони.
“Це буде зареєстровано як комітетський законопроєкт або окремий законопроєкт, який підтримають всі члени Комітету та лідери фракцій, щоб досягти консенсусу з цього питання. Я вважаю, що вже у грудні може відбутися перше читання, і до кінця року ми сподіваємося розглянути його”, – узагальнив Веніславський.
Читайте також: Посадовці військової частини на Київщині, продавали продукти, призначені для військових: подробиці схеми