Дію воєнного стану та загальної мобілізації продовжено до 15 листопада 2023 року і багато людей цікавляться як виглядає повістка. Це означає, що можливість призову громадян віком від 18 до 60 років, які мають здатність виконувати військові обов’язки. Українські чоловіки, що були призвані, отримають повістку. Newsoboz розібрався які є різновиди повісток, їх тип до та їх зовнішній вигляд.
Які є види повісток
Сьогодні в Україні існує чотири види документів, які можна назвати загальновідомим терміном повістка.
Повістка для уточнення облікових даних
Цей тип повістки видається призовнику для оновлення його особистої інформації. Загалом, уточнюються дані щодо сімейного стану, працевлаштування та наявності або відсутності дітей.
Якщо під час перевірки виявиться, що у чоловіка, наприклад, є дитина, його можуть звільнити від обов’язкової служби в армії.
Повістка на проходження військово-лікарської комісії
Якщо ви отримали повістку цього характеру, вам необхідно пройти медичний огляд. Крім того, до повістки додається ваша картка дослідження та медичного обстеження.
Повістка на призов до армії
У зазначеній повістці вказано термін, до якого необхідно з’явитися на призовну дільницю. Більш того, там вказано, що вам необхідно мати при собі: паспорт, військовий квиток (або тимчасове посвідчення), або посвідчення про приписку до призовної дільниці (у разі військового обов’язку), а також обліково-послужбову картку та мобілізаційний наказ (якщо він є).
Мобілізаційне розпорядження
Такі різновиди повісток вручаються чоловікам, які пройшли медкомісію та визнані придатними.
Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації.
У ньому має бути зазначено про зобов’язання з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
Як можуть вручити повістку
Фактично в законодавстві відсутні чіткі вказівки стосовно процедури вручення повісток. Практично їх можуть передати особисто в будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці або за місцем проживання.
Лише працівники Територіальних Центрів Комплектування та Соціальної Підтримки готують повістки. А їх вручення повинно здійснювати посадові особи з цих центрів.
Додатково, повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється прийняти повістку, складається акт про відмову. Цей акт підписують уповноважені особи та свідки, і потім він передається військовозобов’язаному.
Важливо відзначити, що отримання повістки не означає негайного направлення особи на фронт. Це переважно виконується для перевірки військово-облікових даних або проходження медичної комісії.
Повістку можуть вручити:
- особисто в руки, за місцем проживання чи роботи;
- за її отримання не можуть розписатися батьки, дружина чи родичі;
- її можуть залишити у дверях, кинути до поштової скриньки, але в такому разі повістка залишається непідписаною.
Варто зазначити, що особа може відмовитися від вручення повістки у присутності свідків, зокрема, якщо документ заповнено з помилками.
Складений акт про відмову від отримання повістки із підписом отримувача передають до центру комплектування, а також можуть направити до поліції.
Як виглядає повістка
Здається, що вона виглядає як звичайний невеликий документ. Це аркуш паперу, на верхній частині якого вказані ваші прізвище, ім’я та по батькові, вказівка прибути за місцем виклику від військового комісара з його підписом та печаткою. У нижній частині розміщений підпис особи, яка отримала документ.
Насправді не існує однакових зразків повісток. У деяких повістках можна знайти формулювання “пропоную з’явитися”, тоді як в інших є наказ “наказую з’явитися”.
Проте пам’ятайте, неявка за повісткою тягне за собою адміністративну чи кримінальну відповідальність. Відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неявка за викликом ТЦКСП у воєнний час тягне за собою накладення штрафу.
Читайте також: Коли закінчиться війна? Сценарії від військових експертів