Один із найбільш романтичних зимових свят – День святого Валентина, також відомий як День усіх закоханих, завжди викликає особливі відчуття. Нехтувати його приходом не можуть пари, які з нетерпінням очікують на цей день, щоб відкрити свої серця та обмінятися невимушеними подарунками. Однак, чи відбулися зміни в даті цього свята з введенням нового календаря?
Звичайно, День святого Валентина традиційно святкується у всьому світі 14 лютого. Навіть після переходу Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новий календар, що сталося 1 вересня 2023 року, це свято залишається незмінним щодо своєї дати в Україні.
Це зумовлено тим, що День святого Валентина припадає на конкретну дату, і жодні календарні зміни не мають на нього впливу. Таким чином, закохані продовжують святкувати цей день разом, даруючи одне одному різноманітні подарунки та приємні сюрпризи. Листівки у формі серця, м’які іграшки, шоколад та квіти залишаються невід’ємними атрибутами цього чарівного свята.
Історія Дня святого Валентина
Навколо цього свята виникло безліч різноманітних міфів і легенд, історія яких вже давно втратила свою достовірність у свідомості людей. За більшістю розповідей, це свято було приурочене до пам’яті ранньохристиянського мученика, святого Валентина, який служив єпископом в італійському місті Терні в III столітті.
Найбільш популярна версія виникнення святкування Дня всіх закоханих пов’язана з часами Римської імперії, при імператорі Клавдії II, приблизно у 270 році. Імператор велів своїм солдатам утримуватися від одруження, вважаючи, що сімейні зв’язки роблять їх вразливими. Але священнослужитель Валентин, хоча таємно, вінчав закохані пари. Коли це стало відомо правителю, Валентина заарештували, посадили у в’язницю і призначили страту за його “антидержавну” діяльність. Навіть у переддень страти (близько 14 лютого 269 року), він написав листа про кохання доньці наглядача в’язниці, у яку був закоханий, підписавши його словами “Твій Валентин”. Саме це стало витоком традиції підписувати “валентинки” – листівки у формі серця.
У 496 році папа Геласій I заснував День пам’яті святого Валентина, з метою витіснення язичницького свята “люперкаліїв”, яке щорічно випадало на 15 лютого. Того дня люди приносили в жертву кози і вівці. Зображення святого Валентина слугувало підкресленню духовного кохання між чоловіком і жінкою, виокремлюючи його від паганських обрядів.
Як святкують День святого Валентина в Україні та по всьому світу
Звичайно, під час Дня святого Валентина закохані призначають особливий час для романтичних вечерь, обмінюються подарунками та дарують один одному приємні сюрпризи. Українці традиційно віддають перевагу подарункам у вигляді шоколаду, ювелірних виробів, м’яких іграшок та букетів квітів. Проте в кожній країні існують свої унікальні традиції.
Наприклад, у Франції вважається, що найкращим подарунком є коштовності та ювелірні вироби, тоді як у Данії улюблені отримують білі засушені квіти. У Італії свято називається “солодким днем”, італійці ж зазвичай обмінюються солодощами та тортами з голубами.
В Нідерландах існує цікава традиція, за якою жінка може зробити пропозицію своєму коханому. Якщо чоловік відмовляється, то він повідомляє, що подарує їй шовкову сукню. На Ямайці в День святого Валентина часто влаштовують “голі весілля”, де пара одягається лише у обручки.
Також є країни, де День святого Валентина заборонений, такі як Саудівська Аравія та Іран. Тут думають, що це свято сприяє пропаганді сексуальності й розпустінню.