День Святого Миколая 2023- це особлива подія, яка зберігає популярність серед дітей, що з нетерпінням чекають його настання. Однак в Україні виникло питання щодо вибору дати для святкування Миколая. У зв’язку із розміткою дати Різдва Христового, яка останнім часом стала предметом дискусій, обговорюється також святкування інших великих християнських свят на рівні всієї країни. Одним із таких важливих свят є День Святого Миколая, який згідно з григоріанським календарем святкують 6 грудня, а за юліанським – 19 грудня.
Святий Миколай – від реальної людини до символу сімейного свята
У зв’язку із війною, розпочатою Росією в Україні, та питаннями, які виникли в українському суспільстві, Синод Православної церкви України дозволив вірянам святкувати Різдво Христове 25 грудня. Однак це можливо лише за згодою настоятеля та громади.
Це рішення породило численні питання, одне з яких – коли тепер святкувати День Святого Миколая, свято на честь Миколая Чудотворця. ПЦУ відповіла, що офіційно у 2022 році буде лише одна дата святкування цього свята – 19 грудня.
Оскільки рішення про зміну календаря ще не прийнято, дати відзначення великих зимових свят залишаються незмінними, як минулого року:
- 19 грудня – святкування святителя Миколая Чудотворця;
- 7 січня – Різдво Христове;
- 14 січня – вшанування святителя Василія Великого;
- 19 січня – свято Хрещення Господнього. Проте віряни західного обряду, які дотримуються григоріанського календаря, відзначають День Святого Миколая 6 грудня.
Щодо історії Миколая Чудотворця, він був реальною особистістю, народженою близько 270 року в провінції Малої Азії – Лікіїї. Вирісши в багатій сім’ї греків-християн, Миколай став священником і єпископом. Відзначившись милосердям і добродушністю, він викликав велику повагу від людей.
День Святого Миколая святкують у різних країнах світу, і діти з нетерпінням чекають на його настання, коли саме вночі Миколай приносить їм бажані подарунки. Вони пишуть листи Чудотворцю, описуючи свої добрі вчинки.
На фоні кривавої війни, розпочатої Росією на території України, українці відмовляються від багатьох традицій і правил, пов’язаних із цією країною. Цього року питання відмінностей між Святим Миколаєм і Дідом Морозом стало ще актуальніше.
Хто стоїть за образом Діда Мороза і чому це пов’язано із радянщиною?
Історія новорічного Діда Мороза почалася у 30-х роках минулого століття, коли радянська влада проводила жорстоку антирелігійну кампанію, що припала на час штучно запланованих голодоморів та репресій.
У листопаді 1935 року Йосип Сталін виголосив свою знамениту фразу: “Жити стало краще, жити стало веселіше”. Вже через місяць, у грудні, його соратник Павло Постишев, член ЦК КП(б)У, опублікував статтю в газеті “Правда”, де він пропонував організувати для дітей новорічне свято з ялинкою. За кілька днів новорічне дерево з’явилося в усіх куточках Союзу.
У 1937 році Дід Мороз відзначив свій урочистий дебют у Кремлівському палаці, і з того часу сталася традиція масового святкування 1 січня, коли старий Дідусь приносить подарунки “під ялинку”.
Але якщо розглядати цю антирелігійну кампанію, Дід Мороз є вигаданим персонажем, що відображає вплив радянської атеїстичної влади на церкву. Навіть для українців він ніколи не був позитивним образом, уявленням холоду і зла, якщо згадати казку “Морозко”. Він був сніговою, крижаною потворою, що завдає шкоди людям, нагадує Михайло Омелян.
Отже, ця підміна, на його думку, була невдалою і неправильною, оскільки слід відзначати реальні події та особистості, а не вигадані ілюзії.
“Це має негативний вплив на суспільство, оскільки замінює реальність ілюзією. Частина людей не розуміє, що саме святкують, і не заглиблюється в історію. Важливо, щоб український народ зберіг наші традиційні релігійні свята, а не приймав нав’язані антирелігійні кампанії”, – додає священник ПЦУ.
Не подарунками єдиними: як стати супергероями на стороні добра
У наш час важливо розуміти, що Дід Мороз не є альтернативою Святому Миколаю.
По-перше, важливо висвітлити людям конкретні дії. Що саме робить Дід Мороз і яке виховання ми хочемо передати дітям через нього? Фактично це сводиться до заміни певних ідей при влаштуванні свята або даруванні подарунків дітям. Але коли ми розповідаємо дітям про Святого Миколая, ми презентуємо реальну постать та даємо конкретний приклад. Зокрема, діти можуть взяти приклад із своїх батьків, зазначив священик.
Також важливо, щоб батьки, слідуючи прикладу Святого Миколая, навчили своїх дітей кільком аспектам, включаючи:
- Не обмежуватися лише подарунками. Тобто важливо пояснити, що дарунки можуть бути не лише матеріальними. Дітей слід виховувати у спілкуванні, в обіймах, в виявленні любові, вчити робити добро та спрямовувати їх на праведний шлях.
- Навчати дітей підтримувати один одного. Навіть просто поділитися, щоб зарядити телефон, якщо у вас є генератор, може служити прикладом прояву добра та любові. Свідченням цього є конкретні дії нашого українського народу.
- Священик Михайло Омелян додає, що коли ми розповідаємо історію свята Святого Миколая, він стає супергероєм, що “воює” на боці добра.
Священик також вказує на те, що для українських дітей справжніми супергероями є військовослужбовці ЗСУ, і важливо пояснити, що існують різні фронти, навіть серед дітей, які відвідують дитсадок чи школу.
Із зміною моделей iPhone на фоні незмінної константи – любові на все життя, виникає питання: як належно відзначити день святого Миколая?
Несподівано для багатьох дітей, основне пов’язання із святом Миколая – це обмін подарунками. Але цей день несе в собі глибший смислів, ніж просто обмін матеріальними виявами уваги.
Дітям можна пояснити, що дарування не обмежується лише матеріальними цінностями. Любов та турбота мають значно більший вагомість, ніж найсучасніший iPhone. Можливо, молодші не згодилися б з цим, але із часом, дорослішаючи, вони розуміють, що справжня любов і турбота супроводжує нас все життя, в той час як технології швидко мініють, – зауважив Михайло Омелян.
Він підкреслив, що святкування цього дня – це не лише отримання подарунків, але й можливість самому щось дарувати. Наприклад, створити власноруч подарунок для бабусь, дідусів, батьків, військових чи дітей-сиріт. Любов і турбота можуть виявлятися не тільки в день Миколая, але й протягом усього року.
“Але якщо сім’я дійсно бажає відзначити це свято як жив Миколай, діти зрозуміють, що вони отримують не лише від батьків, але й мають можливість поділитися теплом з іншими. У цей холодний період важливе тепло не лише ззовні, але й у серці”, – зауважив протоієрей Православної Церкви України.
Варто уникати методів лякування дітей різками, що несе в собі ідею “насильницьких нахилів” святого Миколая. Замість цього, важливо сприяти очікуванню свята як часу, коли діти відчувають батьківську любов і турботу щодня, а особливо в цей день, наголосив священник Православної Церкви України. Також відзначив, що вибір між “різочкою або подарунком” визначений впливом радянської традиції, аналогічно Діду Морозу, який може карати або винагороджувати.
Читайте також: Привітання з Днем Святого Миколая 2023: картинки, привітання у прозі