У росіян з’явилися нові моделі іранських безпілотників на озброєнні. Які саме “дрони-шахіди” безпілотні літальні апарати, та які загрози вони можуть становити для України і в чому їхні відмінності від раніше використовуваних? Розбирався newsoboz.org.
Раніше Британське видання The Guardian, посилаючись на анонімні джерела, повідомило про секретну операцію Ірану, яка призвела до передачі нових безпілотників Росії.
Про які саме БПЛА йде мова, та як вони потрапили до Росії
Журналісти виділяють три типи безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Серед них:
- Shahed-191 (12 одиниць).
- Shahed-129.
- Mohajer-6 (6 дронів).
Ці дрони-шахіди були доставлені до своїх місць призначення через Каспійське море та за допомогою літаків державної авіакомпанії. Угоди щодо поставок БПЛА були укладені після візиту російських військових та технічних фахівців до Тегерану у листопаді 2022 року.
Важливо зауважити, що Росія та Іран завжди відмовлялися визнавати існування такої схеми, і в Тегерані намагалися спростовувати цю інформацію, намагаючись представити себе як жертву дезінформаційної кампанії.
Пізніше The Washington Post написали, що у росіян виникла проблеми з перепрограмуванням дронів і адаптацією їх для українського театру воєнних дій, чим вони були сильно невдовлені. Саме тому, “дебют” Shahed-191 та Shahed-129 було відтерміновано, а ставку було зроблено на дрони-камікадзе.
Роль іранських БПЛА у війні
Раніше Росія активно використовувала дрони-шахіди камікадзе з родини Shahed проти України. Зокрема Shahed-131 і Shahed-136, які надійшли до Росії в серпні 2022 року. Росія оплатила першу партію цих дронів готівкою. В сумі приблизно 140 мільйонів доларів, і також скористалася захопленою на українській території західною зброєю, яку тепер Іран досліджує та намагається відтворити. Вони вперше були використані в Україні восени того ж року і входили в план Росії щодо руйнування української енергетичної інфраструктури.
Восени іранські дрони стали серйозною загрозою для українських систем ППО, але українські захисники неба успішно розробили ефективну стратегію протистояння їм. Значну підтримку надали союзники з країн НАТО, а також Ізраїль. Зараз “Шахіди” для російської сторони стали дефіцитним товаром, а українські системи ППО збивають практично всі дрони, які ворог запускає в наше повітря.
Україна вивчає Mohajer-6:відео
Восени 2022 року в українському повітрі було помічено Mohajer-6. Пізніше він був збитий над Чорним морем та переданий українським експертам. Українські експерти підтвердили, що ця машина належала до іранської партії, про яку повідомила американська розвідка, і виявили в ній деталі виробництва України.
На скільки небезпечні можуть бути Shahed-191, Shahed-129 і Mohajer-6?
Якщо Shahed-131 і Shahed-136 є простими і доступними ударними дронами, то Shahed-191, Shahed-129 і Mohajer-6 представляють значно більш складну техніку і є набагато дорожчими.
Mohajer-6 є багатофункціональним ударним дроном, здатним працювати на відстані до 200 кілометрів і оснащеним можливістю переносити до 4 ракет класу “повітря — земля”. Його призначення включає в себе ведення розвідки, здійснення спостережень, проведення рекогносцировки та забезпечення вогневої підтримки.
Фактично, це іранських аналог "байрактарів", проте, з гіршими характеристиками.
Швидше за все, росіяни будуть використовувати його не як ударний дрон, а як розвідник або носій модулів РЕБ. Тоді Mohajer-6 логічно використовувати у комбінації з іншими дронами для масовий нальотів.
Як боротися проти “дронів-камікадзе”
Основна загроза полягає у тому, що ці безпілотники літають на дуже низькій висоті і можуть змінювати свій шлях, опускаючись ближче до мішені. Локації систем протиповітряної оборони можуть виявляти їх лише тоді, коли вони піднімаються на висоту понад 200 метрів. Ці дрони мало випромінюють тепла, і збивати їх за допомогою портативних протизенітних ракетних комплексів можливо лише під певними кутами.
Уночі практично неможливо визначити присутність “Шахідів”. Але вдень їх можна збивати навіть за допомогою звичайної стрілецької зброї, а також зенітних кулеметів та невеликокаліберних зенітних гармат.
Протиелектронні системи та “протидронні гармати” виявилися не дуже ефективними в боротьбі проти іранських безпілотників. Вони можуть блокувати канали керування дроном, але коли вони наближаються до мішені, “іранці” переходять на автоматичний режим роботи за заданими координатами.
Зовсім можливо, що Захід поки що не готовий до використання такої зброї, оскільки прототипи таких дронів розроблялися раніше лише для розвідувальних цілей.
Експерти вказують, що для ефективного протистояння іранським безпілотникам-камікадзе необхідна комплексна система протиповітряної оборони, яка включає сучасні засоби виявлення і поразки цілей.
Також ми повідомляли: Атака дронів: основні правила безпеки