Жовтень приносить українцям ряд нововведень, які набирають чинності з першого числа. Серед них — обмеження на перекази коштів, нові правила щодо виплат родинам військових, а також зміни в системі нарахування субсидій. Окрім цього, жовтень відзначиться останнім переходом на зимовий час в Україні.
Введення лімітів на карткові перекази
Зміни з 1 жовтня – Національний банк України запроваджує тимчасові ліміти на перекази за схемою “картка на картку” між фізичними особами. Протягом наступних шести місяців максимальна сума таких переказів складатиме 150 000 гривень на місяць.
Як зазначає НБУ, більшість українців (приблизно 98% користувачів) здійснюють перекази, які не перевищують цей ліміт. Тому нові правила не повинні значно вплинути на більшість населення.
Водночас ці обмеження не стосуються переказів за реквізитами IBAN, а також певних операцій, серед яких:
- перекази на рахунки волонтерів, що відповідають встановленим критеріям;
- перекази осіб із підтвердженими доходами, що перевищують ліміт;
- внутрішні перекази між власними рахунками клієнта в одному банку;
- перекази від юридичних осіб.
Причини введення лімітів на перекази
НБУ пояснює, що такі обмеження мають на меті запобігти використанню платіжних систем у кримінальних схемах. Нові ліміти стосуються лише переказів між рахунками фізичних осіб у межах одного банку.
Зміни у виплатах родинам військових
24 вересня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову №1090, яка вносить зміни у процедуру виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі або інвалідності військовослужбовця. Ці зміни стосуються лише випадків, коли військовий загинув під час служби, але не внаслідок бойових дій.
У разі загибелі військовослужбовця, члени його родини мають право на отримання виплати в розмірі 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Це суттєве збільшення, адже раніше сума становила 500 прожиткових мінімумів.
Як розраховується виплата
Сума компенсації розраховується на основі прожиткового мінімуму, що діяв на 1 січня року, коли військовослужбовець загинув або помер. Станом на 2024 рік прожитковий мінімум становить 3 028 гривень, що робить суму одноразової виплати 2 271 000 гривень.
Також ветерани, які отримали інвалідність внаслідок війни, отримуватимуть виплати залежно від групи інвалідності:
- для I групи – 400 прожиткових мінімумів (1 211 200 гривень),
- для II групи – 300 прожиткових мінімумів (984 000 гривень),
- для III групи – 250 прожиткових мінімумів (757 000 гривень).
До того ж, процедура отримання одноразової допомоги була спрощена. Відтепер заяву можна подати як у паперовій, так і в електронній формі, зокрема через застосунок “Дія”.
Нововведення в податковій системі України з 1 жовтня
17 вересня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №11416-д, що передбачає підвищення податків. За словами депутата Ярослава Железняка, який обіймає посаду першого заступника голови Комітету з фінансів, податкової та митної політики, закон остаточно ухвалять “заднім числом” з 1 жовтня.
Підвищення податків матиме суттєвий вплив на держбюджет, адже у 2024 році очікується додаткове надходження 58 мільярдів гривень, а у 2025 році ця сума може сягнути 137 мільярдів гривень.
Однією з найважливіших змін для громадян є збільшення ставки військового збору з 1,5% до 5%. Це збільшить податкове навантаження на офіційні заробітні плати. Серед інших змін, передбачених законопроєктом:
- військовий збір для ФОПів I та II груп – 800 гривень на місяць (10% від мінімальної заробітної плати);
- 1% військового збору з обороту для ФОП III групи;
- 25% податку на прибуток для фінансових установ;
- щомісячна звітність по ПДФО для отримання економічного бронювання;
- авансові внески з податку на прибуток для автозаправних станцій;
- 50% податку на прибуток банків у 2024 році.
Ці зміни спрямовані на забезпечення фінансування Сил оборони України, зокрема на виплати військовим, закупівлю техніки та будівництво фортифікаційних споруд.
Збільшення допомоги по безробіттю
З 1 жовтня в Україні також збільшується мінімальна сума допомоги по безробіттю на 500 гривень — з 2500 до 3000 гривень. Про це заявила депутатка та членкиня Комітету Верховної Ради з фінансових питань Ніна Южаніна. Варто зазначити, що для тих, хто не має страхового стажу, розмір допомоги залишиться незмінним — 1500 гривень.
Підвищення торкнеться громадян, які мають страховий стаж не менше 7 місяців за останній рік, а також зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Відповідне рішення було прийнято на засіданні правління Фонду соціального страхування на випадок безробіття.
Тривалість виплат по безробіттю під час воєнного стану
На період дії воєнного стану виплати по безробіттю не можуть тривати більше 90 днів, а максимальна сума обмежена мінімальною заробітною платою.
Зміни тарифів на електроенергію в опалювальний сезон
З початком жовтня ціна на електроенергію для побутових споживачів складе 4,32 гривні за кіловат-годину. Однак для тих, хто використовує електричне опалення, буде застосовано пільговий тариф. З 1 жовтня 2024 року до 30 квітня 2025 року ціна для таких споживачів становитиме 2,64 гривні за кіловат-годину за умови, що місячне споживання не перевищить 2000 кіловат-годин.
Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 1 жовтня розгляне питання підвищення тарифів для підприємців. Якщо рішення буде ухвалено, нові тарифи набудуть чинності з листопада.
Нарахування субсидій на опалювальний сезон
З 1 жовтня в Україні розпочнеться нарахування субсидій на опалювальний сезон. Розмір субсидії за жовтень буде розрахований з урахуванням початку опалювального періоду в більшості міст, а також підвищення тарифів на комунальні послуги. Це означає, що жовтневі виплати будуть скориговані відповідно до обох цих факторів.
Для подання заяви на субсидію громадяни можуть обрати один з таких способів:
- звернутися особисто або поштою до сервісного центру Пенсійного фонду;
- дистанційно через портал електронних послуг ПФУ або мобільний додаток;
- через платформу “Дія”, заповнивши заяву на субсидію;
- у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через органи місцевого самоврядування.
Підвищення тарифів “Укрпошти”
З 1 жовтня 2024 року “Укрпошта” вводить нові правила оподаткування для поштових марок, конвертів та листівок, на які буде нараховуватися ПДВ у розмірі 20%. Через це зросте вартість пересилки. Наприклад, вартість пересилки внутрішнього листа до 50 грамів тепер складе 18 гривень.
Нові тарифи також торкнуться міжнародних відправлень, ціна яких залежатиме від курсу НБУ.
Читайте також: З 1 жовтня в Україні відбудеться підвищення тарифів на електроенергію: хто може розраховувати на знижені ставки