Кабмін вніс зміни до ряду урядових постанов щодо обліку осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах (ВПО). Та порядку виплат державної допомоги цій категорії населення.
Основні нововведення включають:
- Переселенці, які тривалий час перебували за кордоном, тепер можуть подавати заявки на отримання державної допомоги протягом 15 робочих днів після повернення в Україну. Це регулюється для тих, хто розраховує на виплати вперше.
- У випадку повторного переміщення внаслідок обов’язкової евакуації після 1 серпня 2023 року особи, які раніше отримували державну допомогу, можуть отримувати її ще протягом 6 місяців. Якщо вони включені до списків евакуйованих, затверджених обласними військовими адміністраціями. У разі евакуації за допомогою волонтерів або самостійно необхідно повідомити обласну військову адміністрацію.
- Особи, які знаходяться в умовах тимчасової окупації або бойових дій, отримуватимуть державну допомогу через 3 місяці після закінчення таких подій. Раніше виплати припинялися з наступного місяця.
- Особа працездатного віку, яка не працює протягом 3 місяців після призначення державної допомоги ВПО, повинна активно займатися пошуком роботи. Включаючи можливість працевлаштування, реєстрації як фізичної особи — підприємця, подання заяви для отримання гранту на бізнес/ваучера на навчання тощо. Також можна розглядати варіант статусу безробітного, реєстрація якого проводиться в місцевому центрі зайнятості.
Кому планують продовжити виплати в 2024 році в рамках програми ВПО
Уряд має намір продовжити виплати для найбільш вразливих категорій внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у 2024 році, відповідно до нового законопроєкту. Ця ініціатива призначена для підтримки осіб, які вже отримували державну допомогу на проживання до 1 серпня 2023 року.
Нагадаємо, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 року № 709, виплати для деяких груп ВПО буде припинено з 1 лютого 2024 року.
У новому законопроєкті передбачено автоматичне продовження виплат для наступних категорій осіб на 6 місяців:
- Особи, які втратили працездатність, або пенсіонери із низьким рівнем пенсії.
- Особи з інвалідністю або ті, хто доглядає за дитиною з інвалідністю.
- Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Також передбачено продовження виплат для осіб з особливо вразливих категорій внутрішньо переміщених осіб після подачі нового заявлення.
Міністерство соціальної політики розробило проєкт постанови, який регламентує продовження виплат для ВПО. Що вже отримували їх до 1 серпня 2023 року, і строк виплат для яких закінчується наприкінці січня 2024 року.
Зазначено, що проєкт постанови пропонує продовжити виплати для таких категорій внутрішньо переміщених осіб:
- ВПО пенсійного віку.
- ВПО, які не можуть працевлаштуватись з об’єктивних причин і водночас надають важливі соціальні послуги, зокрема, догляд за дітьми, такі як “муніципальна няня”.
- Безробітні ВПО, з підтримкою активних членів родини у пошуку роботи, звертання до грантових програм для розпочатку власного бізнесу, участь у переосвіті та інше.
Цільова сума допомоги на проживання становить 3 тисячі гривень для осіб з інвалідністю та дітей, і 2 тисячі гривень для всіх інших внутрішньо переміщених осіб, що отримують підтримку.
Кому з ВПО надалі будуть автоматично виплачувати допомогу у 2024 році без додаткового звернення
Відповідно до рішення Кабінету Міністрів України № 332, особам, які зверталися за допомогою вперше після 1 серпня 2023 року, виплати військово-політичного освідчення (ВПО) можуть призначатися автоматично на другий шестимісячний період без необхідності додаткового звернення.
Отже, визначеним категоріям виплат ВПО будуть продовжувати автоматично ще на пів року. Починаючи з 1 лютого 2024 року, оскільки перший шестимісячний період для них завершується 31 січня 2024 року.
Раніше прийнято рішення, що з 1 грудня 2023 року деякі категорії отримувачів продовжать отримувати виплати ВПО на другий 6-місячний період без необхідності додаткового звернення. Цю ініціативу передбачено постановою КМУ від 21 листопада 2023 року № 1226.
Допомога сім’ї буде автоматично продовжена на ще пів року, якщо виконуються такі умови:
- Середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 4 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
- У складі сім’ї є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми віком до 6 років або тяжко хворими дітьми, особи з інвалідністю I чи II групи, громадяни, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або неповнолітніми дітьми з інвалідністю, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку.
- Фізичні особи, які надають соціальні послуги й отримують компенсацію за їх надання; студенти, які навчаються за денною або дуальною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, місце проживання яких не задеклароване/зареєстроване в гуртожитку.
- У складі сім’ї є працездатна особа, яка протягом перших 6 місяців отримання виплат ВПО сприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася, розпочала діяльність як ФОП або отримала грант на бізнес/ваучер на навчання тощо), а її середньомісячний дохід не перевищує 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Що буде з оформленням статусу ВПО і фізичною ідентифікацією в банку
У 2024 році впроваджується нововведення щодо отримання статусу ВПО для всієї сім’ї, за яким одна особа може подавати заявку від імені всіх інших членів. Раніше цю процедуру слід було проводити окремо для кожної особи. Важливо відзначити, що ця ініціатива застосовується лише до тих, хто звертається з проханням вперше.
Також хочемо нагадати, що термін фізичної ідентифікації отримувачів пенсійних та соціальних виплат в Ощадбанку може бути продовжений від 31 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, які були зареєстровані до 24 лютого 2022 року.
Для отримання виплат ВПО, реєстрація яких відбулася після 24 лютого 2022 року, здійснення процедури ідентифікації повністю відміняється, оскільки термін виплат обмежений 6 місяцями.
Також вам може бути цікаво: З 1 січня скасовано виплати для певних переселенців: список категорій