Наразі клієнти кредитних установ можуть помітити, що ставка за кредитами та реальний відсоток до сплати іноді відрізняються. Наприклад, офіційні дані НБУ показують, що у 2018 році відсоток за короткостроковими банківськими позиками для приватних осіб сягав 27,4% на рік. Але якщо здійснити аналіз пропозицій банків того ж самого періоду, можна з подивом виявити зовсім інші показники. Так, ставка за кредитами становила 30–104% на рік, відповідно, середній відсоток дорівнював 74,6%.
Відчутна відмінність у цифрах відбувається, тому що враховується не лише номінальний відсоток. Реальні проценти відображає ефективна ставка відсотка по формулі, що дозволяє визначити прибутковість боржника та витрати того, хто надав гроші в кредит.
Чому боржнику важливо визначитися з ефективною процентною ставкою
Відсоток за позикою — це дохід, який інвестор хоче отримати, надавши гроші в борг. Він буває ефективним та номінальним.
Номінальною ставкою називають показник, що залежить від даних ринку та видає очікування кредитора щодо доходу, який він реально отримає. Наприклад, якщо особа, яка видала позику, вимагає 25% річних, позичальник повинен віддати йому весь борг плюс його четверту частину.
Не варто забувати, що під час користування грошима у борг можуть з’явитися додаткові витрати. Також не стоїть на місці інфляція. Ці моменти враховуються щодо ефективної ставки. Якщо інфляція зростає швидкими темпами, різниця між номінальним та ефективним відсотком стає суттєвою.
Як розрахувати ефективну ставку
Перший спосіб, як визначити ефективну ставку, описано у постанові НБУ за 2017 р. За наявності номінальної ставки користуються такою формулою:
R = ((1+i/n)^n)-1, де
- R — ефективна ставка;
- i — номінальна;
- n — кількість періодів, впродовж яких позичальник повинен закрити борг.
Розрахунок можна виконати вручну або скористатися можливостями Excel, а саме функцією ЕФЕКТ.
Ще один спосіб через Excel — набрати функцію СТАВКА. Формулу використовують, коли визначено таку інформацію:
- розмір позички, що вноситься зі знаком мінус;
- період, протягом якого потрібно повернути гроші кредитору;
- величина обов’язкового платежу.
Наприклад, позичальник бере 30 тис. грн, вносити платежі потрібно у сумі 3 500 грн щомісяця. Клікаємо за функцією СТАВКА, в комірки вносимо такі дані: Кпер = 12, Плт = 3500, Пс = -30000, Бс = 0, комірку «Тип» не заповнюємо. Функція видає показник, який слід помножити на 12 місяців. Це і є ефективна відсоткова ставка протягом року.
Функція ВСД показує дохід, який заклав інвестор для кредиту, що буде повернено, згідно з графіком здійснення внесків. Позика має бути показана з мінусом.
Функція ЧИСТВНДОХ вважається однією з найточніших, які дозволяють розрахувати ефективний відсоток за позикою. Особливо коли внески вносять різної величини та нерегулярно. Рекомендується за повернення кредитних грошей боржником без прив’язки до розміру боргу та дати внеску.
Джерело: Moneyveo