В умовах воєнного стану в Україні чоловіки призовного віку можуть бути заброньовані від мобілізації. Це стосується працівників критично важливих підприємств, деяких державних службовців та інших категорій. Нижче розглянемо деталі про те, хто має право на бронювання під час мобілізації. Як саме виглядає бронь від мобілізації читай на
Newsoboz.org
Хто підлягає бронюванню
Відповідно до чинного законодавства, бронюванню підлягають співробітники, які працюють на таких підприємствах та організаціях:
- Підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) для виконання цих завдань.
- Підприємства, установи і організації, які займаються виробництвом товарів, виконанням робіт та наданням послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань.
- Підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та життєзабезпечення населення в особливий період.
Згідно з правилами, кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50% від кількості військовозобов’язаних підприємства, установи або організації на дату подання списку. У разі наявності обґрунтованої потреби ця кількість може бути збільшена.
Особливі випадки бронювання
Для підприємств паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, обмеження щодо кількості заброньованих військовозобов’язаних не застосовуються. У січні поточного року було змінено порядок бронювання працівників критично важливих для оборонно-промислового комплексу (ОПК) підприємств. Обмеження на кількість заброньованих та їхні військово-облікові спеціальності було знято.
Бронювання державних службовців
Згідно з новим законом про мобілізацію, змінилися правила бронювання для державних службовців. Топ-чиновники категорії “А”, голови обласних і районних рад, а також сільських, селищних і міських голів гарантовано залишаються заброньованими. Державні службовці категорій “Б” і “В” будуть бронюватися лише на 50%. Це означає, що керівники департаментів та підрозділів можуть бути мобілізовані, як і виконавці в держструктурах.
Представники органів державної влади та інших держорганів, таких як Нацполіція, НАБУ, ДБР, прокуратура, ДСНС, Державна кримінально-виконавча служба України, судді та працівники патронатних служб залишаються заброньованими.
Зміни в процедурі затвердження списків
Сама процедура передбачена низкою підзаконних актів, які чітко регламентують в який саме спосіб вона відбувається:
- Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487
- Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76
- Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76
Варто зазначити, що до всіх цих документів періодично вносяться зміни, тому вкрай важливо користуватися чинною редакцією відповідного закону чи постанови.
Днями уряд передав функції затвердження списків заброньованих від Генерального штабу ЗСУ до Міністерства оборони України. Тепер центральні органи виконавчої влади після перевірки списків заброньованих від підприємств подаватимуть їх на погодження до Міноборони. Раніше ця функція належала Генштабу. Незважаючи на ці зміни, бронювання здійснюється за рішенням Міністерства економіки.
Продовження термінів бронювання
Важливо зазначити, що з 18 травня набуває чинності новий комплексний закон про мобілізацію, який передбачає зміни у законодавстві, зокрема щодо бронювання військовозобов’язаних. У зв’язку з цим влада розробляє нову модель бронювання працівників. Наразі в Раді розглядають дві моделі економічного бронювання: одна базується на мінімальній заробітній платі, а інша — на отриманні квот незалежно від індустрії.
Щоб запобігти зупинці критично важливих для економіки підприємств та забезпечити потреби оборони та населення в перехідний період, Кабмін 7 травня вирішив продовжити терміни діючих бронювань ще на місяць. Відповідно до цього рішення, відстрочка автоматично продовжується на один місяць для тих, у кого не закінчився її строк на момент ухвалення постанови. Надалі підприємства матимуть змогу бронювати працівників за оновленими правилами.
Ці зміни покликані забезпечити стабільність економіки та ефективне функціонування критично важливих підприємств в умовах воєнного стану, а також оптимізувати процес мобілізації та бронювання військовозобов’язаних.
Які документи потрібні для бронювання
За словами юриста Михайла Лобунька, до пакету необхідних документів для бронювання працівників є:
- військово-обліковий документ;
- паспорт громадянина України;
- заява від працівника (працівник повинен подати заяву на бронювання, в якій він викладе свою причину, чому вважає за краще залишитися на роботі у разі мобілізації);
- пояснювальна записка від роботодавця.