Кремль заявляє про зупинку дії “зернової угоди”. Про це повідомив прессекретар президента рф Дмитро Пєсков.
“Фактично домовленості припинили дію сьогодні. На жаль, частина, яка стосується Росії, досі не виконана. Як тільки російська частина домовленостей буде виконана, Росія негайно повернеться до виконання угоди”, – сказав він.
Термін дії Чорноморської зернової ініціативи, у межах якої здійснювався експорт української агропродукції, завершується 17 липня. Вчора з порту Одеси вийшло останнє судно в рамках ініціативи – Турецький балкер TQ Samsun з вантажем 23,5 тис. тонн кукурудзи та 15,3 тис. тонн ріпаку до Нідерландів.
Нагадаємо, раніше президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявляв, що домовився із російським президентом Путіним про продовження “зернової угоди”, яка дозволяє експорт українського зерна з чорноморських портів. Але згодом у Москві спростували заяви турецького президента.
Пєсков додав, що країна-агресор Росія нібито готова повернутися до угоди, якщо «домовленості буде виконано».
Прессекретар МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Москва офіційно повідомила Туреччину й Україну, а також секретаріат ООН про заперечення проти продовження зернової угоди. Одіозна чиновниця додала, що незабаром буде опублікована заява «з детальними роз’ясненнями російської позиції».
Примітно, що 17 липня закінчувався черговий термін дії зернової домовленості, яку Росія і так відмовлялася продовжувати.
З 27 червня Росія не реєструвала жодного нового корабля в рамках угоди, фактично зупинивши таким чином роботу зернового коридору.
У Росії неодноразово погрожували вийти з зернової угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року. Угоду вже тричі продовжували — у листопаді 2022-го, і в березні та в травні 2023-го.