Для забезпечення пенсійних виплат від держави в старості необхідно накопичити достатню кількість страхового стажу. Однак, іноді людина стикається з ситуацією, коли не вистачає страхового стажу. Розглянемо, що таке страховий стаж, які існують норми та як можна вирішити проблему нестачі стажу.
Що таке страховий стаж та його вимоги
Страховий стаж — це період, за який сплачуються внески на соціальне страхування. В Україні з 2004 року стаж враховується не за трудовою книжкою, а за даними про сплату внесків. Відповідно, якщо особа не сплачувала внески, то стажу не накопичується. Важливо зазначити, що для отримання пенсії у 60 років необхідно мати мінімум 31 рік стажу. У майбутньому ця вимога зросте до 35 років до 2028 року.
Добровільні внески та купівля стажу
Для тих, хто не встиг накопичити достатній страховий стаж, існують можливості для добровільної сплати внесків. Люди, які не мають офіційної роботи, але отримують дохід, можуть укласти договір з Пенсійним фондом України. Це дозволяє накопичувати стаж за допомогою регулярних внесків. Також можливе придбання стажу за минулі роки, де були пропуски в трудовій діяльності, але цей варіант дорожчий — місяць стажу коштує вдвічі більше, ніж звичайний.
Як зробити внесок більш вигідним
Сплата внесків за мінімальною ставкою може призвести до негативних наслідків для майбутньої пенсії. Якщо внесок є меншим за встановлений мінімум, то враховується неповний місяць стажу. Для того, щоб це не вплинуло на розмір пенсії, можна сплачувати внески на вищому рівні, що згодом позначиться на виплатах.
Як допомогти родичам з накопиченням стажу
Дорослі діти можуть допомогти своїм батькам, які наближаються до пенсійного віку, докупити необхідний стаж. Також батьки можуть сплачувати внески за дітей, які ще не працюють, але навчаються. Однак пенсіонери не мають права укладати угоди про придбання стажу. Це важливо враховувати, оскільки іноді людині не вистачає декількох місяців чи навіть днів до необхідного мінімуму для отримання більшої пенсії.
Благодійні внески: можливість допомогти
Уряд запровадив механізм благодійних внесків, які можна спрямовувати до Пенсійного фонду. Ці внески можуть бути персоналізованими, коли 70% суми йде конкретному пенсіонерові у вигляді доплати, а решта 30% — у загальний фонд. Така можливість поки що не є популярною, але може стати в нагоді для тих, хто хоче допомогти своїм близьким.
Таким чином, навіть якщо вам не вистачає страхового стажу для отримання пенсії, існують різні способи вирішення цієї проблеми. Важливо бути поінформованим про наявні можливості і скористатися ними, щоб забезпечити собі гідну старість.
Читайте також: Як дізнатись про розмір своєї пенсії: ПФУ показав покрокову інструкцію