Україна, після націоналізації Сенс Банку (колишнього Альфа-банку), нині контролює більшість банківського ринку у країні. Ця ситуація викликає обурення, і державні банки вже розглядають можливість приватизації, з найбільш готовим до цього “Сенс Банком”.
Про це розповіла Катерина Рожкова, перша заступниця глави Національного банку України (НБУ), у своїй статті. Вона підкреслила, що робота над стратегією приватизації державних банків має продовжуватися, незважаючи на поточну ситуацію з війною, оскільки інших альтернатив для зменшення державної участі в цьому секторі просто немає.
За словами Рожкової, на даний момент “Сенс Банк” найкраще підготовлений до приватизації, і інвестори вже виявили інтерес до нього.
Загалом, після націоналізації (ураховуючи чотири інших державних банки – Ощадбанк, ПриватБанк, Укрексімбанк та Укргазбанк), держава контролює 56,6% банківського ринку країни, що перевищує міжнародні норми (не більше 25%).
МВФ також рекомендує періодично приватизувати державні банки. Попередньо планувалося здійснити цей процес у 2024 році, але війна змінила усе, і тепер це питання не стосується “ПриватБанку”, “Ощадбанку”, “Укрексімбанку” та “Укргазбанку”.
Але “Сенс Банк” може стати винятком і повернутися до приватної власності швидше. Як зауважила Рожкова, цей банк не має такого рівня державної участі, як інші, і відзначається вищою ринковою орієнтованістю своєї бізнес-моделі.
“Крім того, держава не вкладала значних коштів у капіталізацію цього банку, тому питання визначення ціни продажу є менш складним”, – пояснила Рожкова.
Читайте також: РФ обстріляла одну з теплоелектростанцій ДТЕК