Українцям слід готуватися до подорожчання основних продуктів харчування.
За даними, інфляція на річному рівні збільшилася з 4,3% у червні до 5,4% у липні, а витрати бізнесу продовжують зростати. Це означає, що в найближчий час варто очікувати підвищення цін на продукти.
Про це пише видання “Мінфін”.
Виробники зауважують, що їхній запас міцності вже вичерпаний, і тому ціни на продукти надалі тільки зростатимуть.
Особливим ударом для багатьох підприємств стали масові відключення електроенергії в липні, що змусило заводи працювати на генераторах. Вартість електроенергії від генераторів значно перевищує вартість мережевої: за даними експерта енергоринку Олега Попенка, вона може досягати 20−30 гривень за кіловат.
Цю негативну тенденцію підтверджують також в Національному банку України.
“Зростання цін продовжуватиметься через вичерпання ефектів високих урожаїв минулих років, значний тиск на бізнес через дефіцит електроенергії та кадрів, перегляд адміністративних тарифів і акцизних податків, а також негативний вплив літньої посухи на врожайність цього року”, — йдеться в інфляційному звіті НБУ.
Очільник концерну “Ярослав”, до якого входить Київська макаронна фабрика, Олександр Барсук, повідомив, що ціни на макарони вже підвищено на 2 гривні (до 22 гривень за кілограм). Це пов’язано зі значним подорожчанням борошна.
Виробники макаронів, на відміну від хлібопекарів, зазнають значних збитків через відключення електроенергії.
Асоціація виробників молока зазначає, що на початку серпня через зниження виробництва молока та його подорожчання, а також перебої з електроенергією, молочні продукти вже зросли в ціні.
Зокрема, пастеризоване молоко подорожчало на 1% у порівнянні з попереднім місяцем і на 18% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Йогурти зросли в ціні на 2% за місяць і на 16% порівняно з минулим роком.
Сир подорожчав на 4,6% за місяць, вершкове масло — на 4%, тверді сири — на 3−5%. Виробники молочних продуктів не виключають, що з осені їм доведеться підвищити ціни ще на 5%.
Нагадаємо, що в НБУ прогнозують подальше прискорення інфляції найближчими місяцями через зростання витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів і наслідки девальвації гривні.
Експерти також попереджають, що найближчим часом в Україні вартість продуктів харчування стануть дорожчими.
Читайте також: Зростання тарифів на комунальні послуги: як це вплине на мешканців багатоквартирних будинків