Власники значних майнових об’єктів мають можливість скористатися певними податковими пільгами, проте їм варто дотримуватися умов та враховувати обмеження.
Громадяни України, що володіють великою нерухомістю, повинні сплачувати податок за “надмірну” площу. Згідно з чинним законодавством, це стосується квартир площею від 60 кв. метрів та будинків площею від 120 кв. метрів. Проте існують винятки та пільги, які були роз’яснені експертами Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області.
Фізичні особи можуть скористатися зменшенням розміру оподатковуваної бази за велику нерухомість. Такі пільги передбачені відповідно до пункту 266.4.1 статті 266 Податкового кодексу України (ПКУ). Зменшення бази оподаткування здійснюється наступним чином:
- для квартир, незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
- для будинків, незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
- для різних типів об’єктів житлової нерухомості, включаючи їх частки (у випадку одночасної власності платника податку квартир та житлових будинків, в тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Важливо відзначити, що пільга надається один раз протягом кожного базового податкового (звітного) періоду, тобто за рік.
У якому разі українцям відмовлять у пільгах
Існують випадки, коли пільги не застосовуються до об’єктів оподаткування, якщо їхня площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої відповідно до пункту 266.4.1 статті 266 ПКУ. Також, об’єкти, використані власниками для заробітку, наприклад, здачі в оренду, лізингу, позики або в підприємницькій діяльності, не підлягають зменшенню бази оподаткування згідно з пунктом 266.4.3 статті 266 ПКУ.
Як самостійно розрахувати податок за нерухомість
Для самостійного розрахунку суми податку за нерухомість українцям слід виконати такі кроки:
- Відвідати веб-сайт Державної податкової служби.
- Обрати “Калькулятор обчислення суми податку на нерухоме майно фізичних осіб”.
- Визначити тип нерухомості (житлова або нежитлова).
- Вказати тип об’єкта (квартира, житловий будинок і т. д.).
- Зазначити загальну площу об’єкта.
- Вказати тип власності.
- Вказати період володіння та ставку, визначену місцевою владою (цю інформацію можна знайти на веб-сайті Державної податкової служби).
- Натискати кнопку “Розрахувати”.
Після виконання цих кроків на екрані вашого пристрою з’явиться сума податку, яку необхідно сплатити.
Читайте також: Кому загрожує втрата субсидії на комунальні послуги серед українців: роз’яснення від Пенсійного фонд