Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко активно підтримав рішення щодо повної цифровізації процесів, пов’язаних із отриманням статусу особи з інвалідністю, а також ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Така трансформація має забезпечити прозорість і справедливість у процесі медико-соціальної експертизи, зокрема шляхом мінімізації корупції та усунення зловживань.
Рішення РНБО та ліквідація МСЕК
Ляшко наголосив на своїй підтримці рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), яке передбачає ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року. За словами міністра, це важливий крок у впровадженні повної цифровізації проходження всіх етапів медико-соціальної експертизи. Відсутність людського фактора, який міг би стати причиною неправомірних дій, має покращити процес та зробити його більш орієнтованим на реальні потреби громадян.
Перевірка обґрунтованості рішень МСЕК
Міністр також нагадав про минулорічну ініціативу Міністерства охорони здоров’я, що передбачала перевірку рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років під час дії воєнного стану. У рамках цієї перевірки відбулося три раунди перехресних перевірок. Вони охопили понад 90 тисяч справ, з яких було опрацьовано майже 19 тисяч медико-експертних документів.
Кадрові зміни у системі МСЕК
В результаті проведених перевірок та виявлених порушень було звільнено керівників кількох ключових установ. Зокрема Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України та інших інститутів, що займались проблемами інвалідності. Ляшко підкреслив, що відповідальність мають понести всі, хто допомагав у неправомірному отриманні медичних документів або створював перешкоди тим, хто дійсно потребує допомоги.
Нове законодавство для реформування медико-соціальної експертизи
Наразі триває громадське обговорення нового законопроєкту, представленого МОЗ, який передбачає зміну формату проведення медико-соціальної експертизи. Планується, що експертиза буде проводитися у кластерних та надкластерних лікарнях. Це дозволить забезпечити достатню кількість кваліфікованих кадрів, впровадити цифрові рішення, змінити порядок фінансування та зробити процес більш доступним для пацієнтів.
Читайте також: Підвищення тарифів на поштові послуги: “Укрпошта” і “Нова пошта” оновили ціни