Ціни на продукти є важливим показником економічного становища країни та можуть суттєво впливати на побутовий бюджет споживачів. За останній місяць була помітна динаміка цін на різні продукти, зокрема на яйця, гречку та овочі. Варто розглянути динаміку цих змін та спробувати з’ясувати причини такого коливання.
У липні на продовольчому ринку України продовжилась тенденція останніх місяців. Подорожчали овочі та яблука, але подешевшали яйця та крупи.
Почнемо з яєць і гречки, які виявилися меншими на гроші для споживачів. За останній місяць ціни на яйця та гречку помітно знецінилися. Це може бути результатом покращення виробництва та постачання цих продуктів на ринок. Яйця та гречка є загальними товарами, які широко споживаються, і, як правило, підлягають масовому виробництву. Якщо виробництво збільшилося або відбулися покращення в технологіях вирощування цих продуктів, це може призвести до зниження їх цін.
Середні споживчі ціни в Україні у 2023 році
За даними статистичного відомства Держстату, капуста подорожчала на 21,5% до 45,6 гривень за кілограм, картопля на 21,7% до 12,0 гривень за кілограм, що частково пов’язано з появою продукції нового врожаю.
Яблука подорожчали на 20,1% до 35,8 гривень за кілограм, морква на 8,9% до 59,6 гривень за кілограм.
Водночас, яйця подешевшали на 4,7% до 42,4 гривень за десяток. Крупа гречана подешевшала на 7,2% до 51,9 гривні за кілограм. Подешевшали й інші крупи.
Ціни на алкоголь та сигарети
За даними статистичного відомства у червні 2023 року:
горілка подешевшала на 0,5% до 119,5 гривень за пляшку 0,5 літра,
- столові вина українських марок подорожчали на 0,2% до 107,3 гривень за пляшку 0,7 літра,
- пиво подорожчало на 0,5% до 31,2 гривні за пляшку 0,5 літра,
- сигарети преміум-класу подорожчали на 1,4% до 89,1 гривні за пачку.
Прогноз цін
Зростання цін в Україні сповільнюється швидше за прогнози НБУ. Пропозиція продовольства, зміцнення гривні на готівковому валютному ринку, а також покращення очікувань сприяють уповільненню темпів інфляції.
За прогнозом НБУ, продовольча інфляція цього року залишатиметься високою через зростання цін на плодоовочеву продукцію, що триває, у зв’язку з очікуваним зниженням урожаїв, а також ефекти від подорожчання палива в другому півріччі.
Національний банк України прогнозує, що зростання споживчих цін до кінця 2023 року сповільниться до 14,8%.
Зазначимо, за 2022 рік в Україні найбільше подорожчали овочі, яйця, крупи, риба та сало, за 2021 рік найбільше подорожчали овочі, соняшникова олія та цукор, за 2020 рік найбільше подорожчав цукор, гречана крупа, яйця, соняшникова олія.
Також раніше ми повідомляли: Мінус 50 відсотків: які пенсіонери можуть втратити половину своєї пенсії