Співзасновник Fintech Farm і monobank Дмитро Дубілет переконаний, що штучний інтелект здатен кардинально змінити судову систему України.
«Одна з найважливіших реформ, із якою стабільно не справлялася жодна влада, — це судова. Неефективні та корумповані суди — одна з головних причин, чому Україна втрачала інвестиції й розвивалася повільно, ще до початку війни», — зазначив він у своєму Telegram-каналі.
На його думку, сучасні технології відкривають шлях до радикального, але цілком логічного рішення.
«Спочатку як доповнення, а згодом — як повноцінна заміна більшості учасників судових процесів має прийти ШІ. І я абсолютно впевнений, що це — найефективніше, а можливо, й єдине можливе рішення. Чим раніше ми почнемо рух у цьому напрямку — тим краще», — вважає він.
Дубілет запропонував п’ятиетапну стратегію реформи, спрямовану на цифровізацію та впровадження мовних моделей (LLM) у судову систему:
- Оцифрування матеріалів — усі документи, аудіозаписи та інші докази мають бути доступні в цифровому форматі для аналізу ШІ.
- Навчання ШІ — мовні моделі слід навчити на основі законів, судових прецедентів і рішень.
- ШІ як асистент — на початкових етапах ШІ допомагатиме юристам, суддям і прокурорам, пропонуючи проєкти рішень і аргументації.
- Контроль і аудит — нейромережа відслідковуватиме дотримання регламенту й сигналізуватиме про ймовірні порушення чи сумнівні рішення.
- Автоматизація правосуддя — на завершальному етапі ШІ зможе приймати рішення у типових справах, а згодом — і в більш складних.
«Згодом ми переконаємося, що ШІ виконує завдання точніше, чесніше й оперативніше, ніж люди», — додав підприємець.
Він також зазначив, що Fintech Farm вже багато років використовує ШІ у своїх продуктах — особливо в процесі ухвалення кредитних рішень. Проте справжній прорив став можливим лише після появи масштабних мовних моделей.
«Найяскравіший приклад — служба підтримки. Все більше наших клієнтів обирають спілкування з чат-ботом, і залишаються задоволеними! Звісно, при потребі вони можуть перемкнутися на живого оператора. Але ми провели колосальну роботу протягом останнього року, щоб досягти такого рівня», — розповів Дубілет.
Він також наголосив, що впровадження ШІ у судочинство може вирішити проблему, актуальну не лише для України, а й для багатьох розвинених країн — довгі черги та роки очікування в судах.
«Уявіть світ, де судові процеси не розтягуються на роки! Це стане потужним поштовхом для розвитку економіки та всього суспільства», — вважає Дубілет.
На завершення він додав, що не всі погодяться з таким баченням, але впевнений — саме штучний інтелект може стати основою нової судової системи України, де справедливість справді працює. І реформу слід розпочинати якнайшвидше.
Читайте також: НБУ планує замінити копійку на шаг: коли це станеться