Станом на сьогодні, ціна на газ для побутових споживачів в Україні залишається стабільною — 7,96 грн за кубометр. Цей тариф є фіксованим і діє відповідно до постанови уряду. На ринку працює дев’ять постачальників, з яких частина надає виключно річний тариф, а частина — ще й щомісячний, змінний, залежно від ринкових умов.
Ціна за куб змінюється не лише залежно від постачальника, а й від того, чи є у споживача лічильник. Якщо лічильник встановлений, то розрахунок відбувається за фактичним споживанням. Для прикладу: при тарифі “Нафтогазу” 7,96 грн/куб, використання 50 кубів обійдеться в 398 грн.
Для домогосподарств без лічильника використовуються норми споживання залежно від типу обладнання та кількості мешканців. Наприклад:
- газова плита з централізованою гарячою водою — 3,28 куб./особа;
- плита без гарячої води — 5,39 куб./особа;
- плита та газова колонка — 10,49 куб./особа;
- індивідуальне опалення — 11 куб./кв. м.
Розрахунок виглядає так
Оплата = Норма × Кількість осіб × Тариф
Приклад: якщо у квартирі зареєстровано троє людей і є плита з гарячою водою, розрахунок буде:
3,28 × 3 × 7,96 = 78,33 грн.
Як розрахувати тариф на доставку газу
Окремо обраховується і вартість доставки газу. Вона залежить від обсягу річного споживання. Формула розрахунку виглядає так:
Річне споживання × тариф на доставку / 12 місяців = щомісячна вартість доставки.
Тобто, якщо за рік ви використали 600 кубів, а тариф на доставку — 2 грн/куб, то доставка обійдеться в 100 грн/міс.
Чи зміниться тариф на газ після 1 травня 2025 року
Як повідомив експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, уряд продовжив дію постанови №812 від 19 липня 2022 року про фіксований тариф до 31 жовтня 2025 року. Це означає, що мінімум до осені українці платитимуть за газ за чинною ціною — 7,96-7,98 грн/куб.
За словами експерта, наразі немає економічного сенсу піднімати тариф, адже газ, який закуповується в «Укргазвидобування», коштує приблизно 7 тисяч грн за тисячу кубів — населення вже платить достатньо.
Проте, Корольчук не виключає, що влада може переглянути тарифи ближче до початку опалювального сезону. Якщо зростання не відбудеться у 2025 році, то, ймовірно, вартість газу зросте значно в 2026-му.
Чи зросте тариф на доставку газу
Тариф на розподіл газу наразі заморожений, як і основний тариф. Проте, за словами експерта, у разі підвищення ціни на саме паливо, автоматично зросте і тариф на доставку.
Корольчук нагадав, що ще у 2020 році було рішення підвищити розподіл до 2,5-3 грн за куб, однак його згодом скасували. З огляду на нинішню ситуацію, ймовірність підвищення цього тарифу найближчим опалювальним сезоном знову постане на порядку денному.
Як можна зекономити на оплаті за газ
Щоб платити менше за газ, експерт радить кілька практичних кроків. Один із найефективніших — знизити температуру в оселі на 1–2 градуси. Якщо ви звикли до 22°C, то зниження до 20°C дозволить помітно скоротити споживання.
Також Корольчук рекомендує використовувати термостійкий посуд, який зберігає тепло після вимкнення конфорки — таким чином можна зменшити витрати на приготування їжі.
Коротко про експерта
Юрій Корольчук родом зі Львова. Освіту здобув у Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Працював у Львівській ОДА, був керівником пресцентру “Газ України”, очолював пресслужбу “Укртранснафти” і “Нафтогазу”. Нині — експерт Інституту енергетичних стратегій.
Читайте також: Чи зросте тариф на електроенергію з червня: відповідь Кабміну