Безпека зернового коридору є критично важливим завданням для забезпечення стабільності світових ринків. Продовольства та запобігання голоду в регіонах, що залежать від зернового імпорту. Президент України Володимир Зеленський застерігає, що без твердих кроків з боку Організації Об’єднаних Націй (ООН), безпека цього критичного коридору може бути під загрозою. Заяви та слова, не підкріплені діями, можуть призвести до потенційно катастрофічних наслідків для глобальної безпеки харчових ресурсів.
Президент Володимир Зеленський очікує від Організації Об’єднаних Націй практичних дій задля забезпечення безпеки зернового коридору, а не лише заяв.
Про це він сказав під час спільної з Прем’єр-міністром Ірландії Лео Варадкаром пресконференції у Києві.
Глава держави нагадав, що Україна мала угоду щодо експорту зерна з Туреччиною й ООН. Вона чинна, тоді як Росія порушила власні домовленості з ООН та турецькою стороною.
“Коридор (зерновий – ред) має бути в безпеці. Фактично, знаючи Росію, він не буде з безпеці, якщо ООН дуже чітко і дуже твердо не почне працювати на рівні Генерального секретаря. Крім його слів, які були достатньо потужними, потрібні практичні дії. Цього ми поки що не побачили”, – сказав Зеленський.
Він зауважив, що з Туреччиною Україна працює на різних рівнях, і пообіцяв найближчим часом мати повну інформацію щодо бачення продовження функціонування коридору.
“Із Президентом Туреччини ми можемо говорити, як ми будемо діяти з ним, як ми можемо забезпечити безпеку в цьому коридорі. Тут є різні аспекти. Ми порушували питання щодо окремих конвоїв – їх потрібно обговорювати не тільки з Туреччиною, а й з іншими нашими партнерами. Я збираюсь це обговорити”, – додав Президент.
Він також чекає відповіді від українських військових щодо безпекової ситуації для продовження роботи зернової ініціативи.
І ООН, і Туреччина, і військові – усі можуть сказати, що гарантії 100% ніхто не дає. Але це дуже легка позиція. Для України як держави це не та позиція, на яку ми готові йти, тому що для нас потрібно, щоб коридор діяв. І ми маємо на це повне право”, – підкреслив Зеленський.
Крім того, він розповів, що приватні компанії, які орендують кораблі і є трейдерами агропродукції, давно звертаються і заявляють про готовність брати на себе ризики, але йти коридором.
Глава держави заявив, що чекає відповідного плану від військових і Мінінфраструктури, як це можна зробити.
Також раніше ми повідомляли: У Кремлі заявили про припинення дії зернової угоди