У Верховній Раді на даний момент обговорюється законопроєкт під номером 10166, який впроваджує нову систему оподаткування для таксистів, нянь, кур’єрів та сантехніків. Ця система передбачає реєстрацію та оподаткування їх доходів без необхідності реєстрації як фізичного особи-підприємця (ФОП).
Згідно з цим законопроєктом, новий податковий режим пропонує встановити базову ставку податку на рівні 6% від загального доходу. Головною перевагою цієї спеціальної системи є низька податкова ставка та повна автоматизація процесу оподаткування. Банк буде автоматично утримувати необхідну суму податку зі спеціального рахунку платника податків.
“На сьогодні ФОПи в третій групі оподаткування без найманих працівників сплачують єдиний податок в розмірі 3% або 5%, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування за себе, податок на додану вартість (ПДВ), якщо вони є платниками ПДВ. Крім того, у разі наявності найманих працівників вони також сплачують податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18%, що утримується з заробітної плати, військовий збір у розмірі 1,5%, також утримуваний з заробітної плати, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування за кожного найманого працівника, а також оплату лікарняних за 5 днів у разі захворювання працівника. Пропонована система оподаткування не передбачає оподаткування найманих працівників і встановлює лише єдиний податок на рівні 6%. На мою думку, ФОПи, які функціонували на попередній системі оподаткування, залишаться при ній, оскільки ці нововведення більше стосуються самозайнятих осіб, які не сплачували податки”, – висловив свою думку Андрій Шабельніков, керуючий партнер у юридичній фірмі “EvrikaLaw”.
Зазначена нова система оподаткування, яку пропонує законопроєкт під номером 10166, буде доступна лише для певних категорій осіб, які займаються наданням послуг. Це включає кінологів, нянь, медсестер, осіб, які надають догляд за хворими, виконують домашні роботи, кур’єрів, водіїв таксі, сантехніків, електриків, майстрів-ремонтників, фотографів та інших. Усього в законопроєкті передбачено 20 видів діяльності.
“Цей проєкт стосується суб’єктів умовного “мікропідприємництва”, які при цьому не реєструються як ФОПи та їхні доходи мають нерегулярний характер, включаючи роботу через онлайн-платформи, такі як сайти для вивчення мов, додатки Bolt, Glovo, Uklon, Kabanchik та інші, а також таксистів, кур’єрів, спеціалістів з догляду за дітьми, домашніх робітників (няні, садівники, покоївки), репетиторів, кінологів, спеціалістів у сфері краси та інших”, – зауважив Ігор Ясько, партнер юридичної компанії “Winner”.
За яких умов можна використовувати нову систему оподаткування
Використовувати нову систему оподаткування можна буде за певних умов:
- Особа не має найманих працівників.
- Річний дохід особи не перевищує 153 розміри мінімальної заробітної плати (у 2023 році – 1 025 100 гривень).
- Особа проводить розрахунки за виконані роботи або надані послуги виключно за допомогою реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій, за винятком осіб, які здійснюють окремі види діяльності виключно через цифрові платформи та повідомили оператора цифрової платформи про застосування спеціального режиму оподаткування доходів.
Також варто нагадати, що для уникнення зловживань спрощеною системою оподаткування серед середніх підприємств можуть ввести польську модель оподаткування ФОПів.
Читайте також: Нові виплати для українців з 1 листопада: що змінилося