Карантин в Украине продлили на внеочередном заседании Кабмина

Зеленский предложил Путину встретиться на Донбассе. ВИДЕО

Украина высылает старшего дипломата посольства России в Киеве

Леонид Кравчук: Если ми будем искать, "что надо дать Путину", то он захочет всю Украину. Дать ему можно только под дых

Зеленский: Крым без Украины - "мертвая" территория, хуже, чем Чернобыль

Байден призвал Россию к деэскалации

Клан нардепа Кривохатька: земельне рейдерство (Частина 1)

17.08.2018 11:49 | Аналитика | Просмотров: 513

В Запорізькій області протягом багатьох років діє справжній кримінальний клан, на рахунку якого земельне рейдерство, махінації із бюджетними коштами, корупційні злочини та ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах. «Хрещеним батьком» злочинного угруповання є діючий народний депутат Верховної Ради, член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, крупний місцевий фермер Вадим Кривохатько.

В основі діяльності клану лежать приватні інтереси та збагачення родини Кривохатьків та ще кількох наближених до нардепа осіб. Зокрема, його офіційних помічників Віктора Лещенка, Олександра Давиденка та  Володимира Сосуновського, а також їхніх найближчих родичів.

Оскільки Вадим Кривохатько раніше працював у органах МВС та очолював Вільнянську райдержадміністрацію, то, завдяки його зв’язкам і впливу, до корупційних та шахрайських схем дотичні й деякі місцеві посадовці та представники правоохоронних органів. Саме тому, не зважаючи на загально відомі факти злочинів, Вадим Кривохатько та його спільники досі безкарно продовжують порушувати Закон та залишаються на свободі.

Шлях до влади

Про допублічне минуле Вадима Кривохатько відомо небагато. Він родом з Дніпропетровської області. У 1991 році закінчив Київську вищу школу міліції. В правоохоронних органах працював не довго, швидко звільнив та зайнявся фермерством, створивши власне підприємство.

За часів президенства Віктора Ющенка, в 2005-2006 роках, Вадим Кривохатько очолював Вільнянську районну державну адміністрації. Його керівництво районом супроводжувалося постійними скандалами, пов’язаними із протизаконними земельними оборудками, рейдерським захопленням паїв селян та маніпуляціями із бюджетними коштами.

Проти Кривохатька прокуратурою Запорізької області було порушено кілька кримінальних справ за фактом несплати податків. Довгий час він перебував у розшуку, ховаючись від правоохоронців.

Активність Вадима Кривохатька як політика почалася, коли він став головою обласної організації партії «УДАР». У 2012 році фермер балотувався на парламентських виборах по мажоритарному округу №82, до якого входять Гуляйпільський, Вільнянський, Пологівський, Запорізький, Новомиколаївський та частина Оріхівського району. У 2012-му Кривохатько поступився кандидату-«регіоналу» Олександру Дудці. Але у 2014 році, коли в країні змінилася політична кон’юнктура і сильних суперників не залишилося, Вадим Кривохатько таки став нардепом від цього округу та справжнім «господарем» Вільнянщини – як його охрестили регіональні ЗМІ.

Останнім часом ім’я нардепа часто з’являлося на шпальтах видань у контексті його протистояння із головою Запорізької облдержадміністрації Костянтином Брилем та керівництвом регіонального Держгеокадастру. Про його причини та приховані мотиви ми розкажемо у другій частині розслідування.

Наразі ж зосередимося на земельних справах нардепа та його поплічників.

Земельна мафія Вільнянщини

На сьогодні Вадим Кривохатько та наближені до нього фермери контролюють десятки тисяч гектарів землі в Вільнянському районі. Земля, яка за документами не розпайована і не передана в оренду, насправді нелегально засівається місцевими бізнесменами. При мовчазній згоді, а часто і за сприяння районної влади, вони захоплюють паї місцевих жителів і так звані «незатребувані» землі, засівають їх, збирають врожаї, отримують сотні мільйонів прибутку щорічно, але не платять податків.

Місцеві жителі стверджують, що за земельними махінаціями в районі стоять саме фермери, наближені до нардепа Вадима Кривохатька. Зокрема, йдеться про Олександра Давиденка і Віктора Лещенка. Брат першого Леонід Давиденко є засновником ТОВ «Агрофірма «Славутич», другому  належить фермерське господарство «Лещенко В.М.». До орбіти Віктора Лещенка також відноситься українсько-німецьке ТОВ «Лани країни» з афільованим ТОВ «Лани країни ЛТД».

 Ці підприємства є одними з найбільших у Вільнянському районі, і сукупно обробляють близько 12 000 гектарів сільськогосподарських угідь в області. З огляду на те, що 1000 гектарів землі щорічно приносить прибуток в півмільйона доларів, можна уявити, про які суми йдеться.

Олександр Давиденко та Віктор Лещенко, як вже було зазначено вище, є офіційними помічниками народного депутата Вадима Кривохатько. Сам нардеп неодноразово в інтерв'ю журналістам називав їх своїми «партнерами ще з 90-х» та близькими друзями.

Ще одне фермерське господарство, яке перебуває в орбіті нардепа і помічене в незаконному використанні землі, – ФГ «Світанок-2005», належить Юрію та Галині Сорочан. Галина є депутатом Михайлівської сільради і паралельно юристом-консультантом фермерського господарства Віктора Лещенка.

Сім'я Вадима Кривохатька, за різними оцінками, розпоряджається земельними ділянками площею до 15 000 гектарів. Крім великого ФГ «Кривохатько В.В.», яким керує дружина нардепа Людмила, до сфери впливу Кривохатька можна віднести ТОВ «Райцентр», ТОВ «Вільнянськагроторгдім», ТОВ «Агрофірма «Жовтневий» та ряд інших підприємств.

Відзначимо, що крім тіньових земельних схем, на яких ми докладніше зупинимося пізніше, перераховані «друзі Кривохатька» активно «освоюють» державні компенсації відсотків по кредитах. Відповідна держпрограма спрямована на підтримку вітчизняних сільгоспвиробників, але в реальності недоступна «простим» фермерам, не наближеним до влади.

За даними ЗМІ, тільки в 2015 році фермерські господарства «Кривохатько В.В.» та «Лещенко В.М.» отримали в рамках даної програми 862 305 грн. та 573 414 грн. відповідно. При цьому, в інтерв'ю одному із запорізьких ЗМІ Вадим Кривохатько заявив, що щорічний фінансовий оборот ФГ «Лещенко В.М.» становить більше 200 мільйонів гривень, тож для фермера держкомпенсація - крапля в морі.

Шахрайство з податками

Нещодавно стало відомо, що фермерське господарство Вадима Кривохатька підозрюють в несплаті податків та участі в злочинах, пов'язаних із незаконним переведенням грошей в готівку.

Так, в Слідчому управлінні фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження щодо посадових осіб Фермерського господарства «Кривохатько В.В.», зареєстрованого на дружину Вадима Кривохатько - Людмилу. Слідство проводиться за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України - ухилення від сплати податків і зборів. За даними правоохоронців, ФГ «Кривохатько В.В.» має заплатити до бюджету 1 267 343 гривні ПДВ.

«ФГ «ОСОБА_2В.» («Кривохатько В.В.» - прим. ред.) не мало права на отримання сільськогосподарського податку у 2011 році, оскільки частка власного сільськогосподарського товаровиробництва за 2010 рік на землях, зареєстрованих у встановленому законом порядку та використаних ФГ, не перевищує 75 відсотків.

Оскільки, ФГ «ОСОБА_2В.» неправомірно сплачувало фіксований сільськогосподарський податок в 2011 році, то сума залишку податку на додану вартість, яка повністю залишилась в розпорядженні та була незаконно використана ФГ «ОСОБА_2В.» для інших виробничих цілей за 2011 рік в сумі 1 267 343 грн. повинна бути сплачена до бюджету», - сказано в матеріалах справи, відображених в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Підприємство Вадима Кривохатька на сьогодні є фігурантом ще однієї кримінальної справи. ФГ «Кривохатько В.В.» звинувачується в умисному незаконному знищенні, руйнуванні або пошкодженні об'єктів культурної спадщини (ч.2 ст.298 КК України). Триває досудове розслідування, в ході якого буде встановлена ​​сума завданих збитків.

Фірма Вадима Кривохатька також виявилася замішаною в злочині, пов'язаному із ухиленням від сплати податків та відмиванні грошей. Управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування за фактами розтрати бюджетних коштів в особливо великих розмірах посадовими особами Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС України та ухилення ТОВ «Оптімус Плюс» від сплати податків і зборів.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТОВ «Оптімус Плюс», діючи за попередньою змовою із податківцями, подавали декларації з розрахунком отримати з бюджету відшкодування ПДВ на 350 млн. грн., отримали - 157,6 млн. грн., ці гроші і є приводом для кримінальної справи. Для реалізації схеми дніпровські комерсанти закуповували продукцію за готівкові кошти, без будь-якого бухгалтерського оформлення, а потім здійснювали фіктивні операції для повернення ПДВ.

«Відповідно до інформації, встановленої ГУ БКОЗ СБ України, та проведеним аналізом наявних в матеріалах провадження документів встановлено, що ТОВ «Оптімус Плюс» протягом 2016 року проводило придбання продукції без належного оформлення бухгалтерських документів та здійснювало фіктивні операції з метою декларування до відшкодування з державного бюджету ПДВ. При цьому, з метою легалізації продукції, придбаної у третіх осіб, формування податкового кредиту з податку на додану вартість, службові особи підприємства подавали до податкових органів звітність, у якій відображали дані щодо придбання активів у резидентів, що мають ознаки фіктивності», - встановили правоохоронці .

Серед контрагентів «Оптімуса», з яким підприємство прокручувало свої сумнівні справи з відмивання грошей, виявилося і фермерське господарство «Кривохатько В.В.».

Клан против АТОвця

Інші члени клану нардепа Кривохатька також неодноразово потрапляли до поля зору правоохоронних органів. Вони звинувачувалися у самовільному використанні нерозподілених земель, захопленні чужих земельних паїв та несплаті податків. Найрезонанснішою справою останніх років, в якій замішані фермери Олександр Давиденко, Віктор Лещенко і підтримавший земельних рейдерів нардеп Кривохатько, стала боротьба за 250 гектарів землі біля села Михайлівка на Вільнянщині.

Демобілізований учасник АТО, доброволець Олексій Гиренко хотів взяти в оренду 250 гектарів землі. Він зібрав необхідний пакет документів і подав, як того вимагає процедура, до Вільнянської райдержадміністрації. Але отримав відмову з надуманих причин. І так кілька разів поспіль.

Виявилося, що ці землі вже нелегально, без документів й сплати податків обробляють фірми друзів Вадима Кривохатька - ФГ «Світанок-2005», ФГ «Лещенко В.М.» та ТОВ «Агрофірма «Славутич». За фактом незаконної обробки землі було розпочато кримінальне провадження .

Пологівським відділенням Національної поліції були порушені кримінальні справи – за фактом самовільного зайняття землі (провадження №42014080210000003, ч. 1 ст. 197-1 КК України) та за фактом зловживання службовим становищем керівництвом Вільнянської РДА (провадження №120160802100000033, ч. 1 ст. 364 КК України). На даний момент ці справи об'єднані в одну, оскільки очевидна організована діяльність групи осіб за попередньою змовою. З постанови районного суду від 20 листопада 2017 року стало відомо, що слідчим відділом Вільнянського відділення поліції Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області ведеться досудове розслідування № 12016080210001534 від 3 листопада 2016 року.

В матеріалах справи зазначено: «Суб'єкти господарювання – ФГ «Світанок-2005», ФГ «Лещенко В.М.» та ТОВ «Агрофірма «Славутич» - починаючи з 2000 року самовільно зайняли земельні ділянки, які представляли собою незатребувані (нерозподілені) земельні частки (паї) фізичних осіб, які були розташовані на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, і користувалися цими земельними ділянками без законних на те підстав. При цьому посадові особи Вільнянської райдержадміністрації не здійснили належного контролю за оформленням правовстановлюючих документів на ці земельні частки (паї) фізичним особам, що призвело до зазначеного захоплення земельних ділянок та до недоотримання державним бюджетом коштів».

Очевидно, що рейдерське захоплення та незаконне використання земель громади стали можливими завдяки потуранню чиновників Вільнянської райдержадміністрації. Олексій Гиренко, наразі, продовжує добиватися справедливості в судах. Він також звернувся за допомогою до облдержадміністрації, Генпрокуратури та народних депутатів. Але ситуація розгортається не на користь учасника бойових дій в зоні АТО, оскільки його опонентами є не просто інші фермери, а помічники нардепа та він особисто.

Сьогодні Вадим Кривохатько вимагає залишити спірні земельні ділянки за фірмами своїх помічників та партнерів тільки на тій підставі, що вони їх обробляють з початку 2000-х років. А те, що обробляють незаконно, без документального оформлення та сплати податків – нардепа не бентежить.

Далі буде.

kontraktyзагрузка...

...
...

РаспродажаПопулярное"Непотопляемая": история медсестры, которая пережила три кораблекрушения, включая "Титаник"

20 интересных фактов о Франции

Бабченко: Что делать, если началась война

Светлана Фус: Диета не решает проблемы с лишним весом

Модная маркировка продуктов: почему нужно читать состав на упаковке

Как приготовить дома гавайскую пиццу: рецепт для любителей курицы с ананасамиКто такой Сергей Тарута? Последние новости о политике и бизнесмене, владельце партии "Основа".