В Киев приехал беглый соратник Януковича: пока прячется, но в лучшем отеле

За украинцами следят через умные телевизоры: кто и зачем собирает информацию

Дорога смерти: сегодня День памяти жертв Бабьего Яра

Боевики на Донбассе устраивают облавы на "отказников"

Украина не смогла договориться с МВФ о новой программе: окончательное соглашение не подписано

Какой будет погода в октябре: синоптик шокировал прогнозом

Бізнес-група "Приват" Коломойського. Що сталося насправді?

29.01.2013 17:32 | Аналитика | Просмотров: 3178

Зав'язати з авіацією Коломойський, по всій видимості, вирішив не вчора.

Ще в травні його данська авіакомпанія Cimber Sterling і шведські Skyways і City Airline оголосили про банкрутство, передает newsoboz.org со ссылкой на vsemisto.info. В Україні ця подія пройшла майже непоміченою. Зате справу про банкрутство "Аеросвіту", порушену в кінці грудня, стало новиною номер один в лічені дні. Не тільки тому, що ліквідація компанії-монополіста обов'язково створить серйозні проблеми із повідомленням, але й тому, що зупинка роботи відбулася аж надто негарно - рейси скасували раптово, можна сказати, по-хамськи. Так що скандал був неминучий. Пасажири змушені були ночувати на підлозі в аеропортах Москви, Варшави, Нью-Йорка, Тель-Авіва, Будапешта, Стокгольма, Ташкента, Пекіна, Мінська, Кишинева, Хошиміну, повідомляє «Vsemisto.info».

"Видавити Коломойського з цього бізнесу Колесніков і компанія хотіли давно, ще до "Євро-2012", - розповів економіст, експерт в туристичному бізнесі Олег Чічілов. - Але тоді щось не зрослося. Адже Коломойський далеко не дурний, він повинен був краще за інших розуміти, що відбувається. Та огидна репутація, яку сьогодні має "Аеросвіт", - не випадковість, а результат політики власника. Гадаю, він свідомо знецінював компанію, щоб у підсумку залишити загарбникам ріжки та ніжки. Скандал - просто жирна крапка в цій тактиці випаленої землі».
Дійсно, вартість "Аеросвіту" знижувалася кілька разів, причому помітно. І багато хто ще пам'ятає гострий інтерес Бориса Колеснікова до авіа-повідомленнь та будівництва терміналів, які в довгострокову оренду отримують приватні інвестори. Складалося враження, що цей інтерес виходив за рамки професійного.

Читайте также :  Приватбанку пророчат горькую судьбу Проминвеста

Як би там не було, деякі літаки із тих, якими користувався "Аеросвіт", тепер передаються в лізинг Міжнародним авіалініям України. Фактично завершується монополізація ринку. А це значить, що літати буде дорого і невигідно. Ще навесні, перед футбольним чемпіонатом, деякі європейські політики заявляли, що українська сторона, із завзятістю маніяка, лоукост на ринок не пускає. Тепер, коли настає кінець настільки нелюбимого мандрівниками "Аеросвіту", краще точно не стане.

Компанія залишила на період дії зимового розкладу тільки рейси по п'яти маршрутах - до Бангкока, Нью-Йорк, Пекін, Івано-Франківськ та Дніпропетровськ. Раніше "Аеросвіт" обслуговував 80 міжнародних маршрутів і з 29 літаками у флоті, він був найбільшим перевізником в країні. За підсумками 11 місяців 2012 року компанія обслужила 2,95 млн. пасажирів. Зрозуміло, що через скасовані польоти небо порожнім не стане, на звільнені рейси вже претендують Wizz Air Ukraine, "Ютейр" і "Міжнародні авіалінії України".

Цікавий момент: розпорядником майна "Аеросвіту" суд призначив арбітражного керуючого Леоніда Талан, людину, яка приймала участь в аналогічному процесі на одному із заводів групи "Приват". Це може означати, що ситуація абсолютно не контролюється власниками ФПГ.

До слова, днями припинила виконання рейсів "Дніпроавіа", порушено справу про банкрутство "Донбасаеро". Обидві компанії підконтрольні Коломойському.

Пахне бензином і грошима

Самого Коломойського і його партнера Боголюбова давно намагаються позбавити контролю над українськими активами. У свій час уникнути цього допомогли досить теплі відносини з деякими політиками, приміром, із Сергієм Тігіпком і Андрієм Портновим. Але зрозуміло, що сьогодні тон задають інші люди.

Першим гучним сигналом стали податкові перевірки АЗС "Укрнафта". З вилученням палива та іншими супутніми неприємностями. Мережа автозаправок, як і найбільший у країні нафтопереробний завод «Кременчуцький», знаходяться під контролем Коломойського. Суєта навколо нібито неналежної якості палива почалася давно, а з початку 2013 року особливо активізувалася. І хоча останнім часом на ринку нафтопродуктів дійсно не все гаразд - багато фальсифікату, неякісного товару, але експерти вважають, що перевірки пов'язані з особистістю власника, а не з бензином.

Екс-уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський вважає, що має місце конфлікт еліт. Коломойський "є трошки чужорідним тілом по відношенню до сьогоднішньої влади", вважає експерт. І таким нехитрим чином його намагаються змусити бути більш зговірливими.

Як розповів директор консалтингової компанії "Капітал" Євген Жіхаленко, податківці зовсім не на порожньому місці "наїхали" на компанію Коломойського. "Група" Приват "завжди вміло економила на всьому, - говорить економіст. - Раніше вже виявлялися факти, коли в бензин додавали різні домішки. Так що приводи для перевірок є, а підтвердяться підозри чи ні, буде видно. Інша справа, що все зійшлося для Коломойського в одну точку".

Президент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук також висловлюється обережно. Мовляв, якими б не були причини струсів АЗС та заводу, наслідки не торкнуться споживача. Вони позначаться тільки на бізнесі самого Коломойського.

Другий сигнал пролунав 1-го грудня - зупинився входячий до групи "Приват" Запорізький феросплавний завод. І тут не обійшлося без конфлікту з владою - сторони не зійшлися в поглядах на дотації на електроенергію. З тієї ж причини на межі зупинки Стахановський завод феросплавів. Чи варто уточнювати, кому він належить? ..

Приватні справи

Про те, що проблеми в українського сегменту бізнесу Коломойського серйозні, говорять і непрямі докази. Президент київського футбольного клубу "Арсенал" Вадим Рабинович в одному з інтерв'ю заявив, що ФК втратив двох своїх головних спонсорів. За його словами, клуб обходився в 25 мільйонів євро на рік, що занадто витратно для такого рівня гри. Тепер з грошима туго, доведеться переглядати статті витрат.

Не секрет, що одним з "великих спонсорів" був Коломойський. Схожа проблема нависла над "Волинню" та "Кривбасом", клубами, якими керують Ігор Палиця та Олександр Лівшиць, партнери Ігоря Коломойського. Загалом, на іграшки грошей немає. Якщо навіть гра мільярдера в літачки закінчилася розвалом найбільшої авіакомпанії, що вже говорити про футбол?

Але завод-другий, авіакомпанія і тим більше пара футбольних клубів - тільки квіточки. Справжня війна може початися, коли всерйоз натиснуть на найбільший в країні банк.

Джерело інформації Чистяков не називає. І хоча припущення, що "Приват" може влаштувати демарш, витало в повітрі раніше, його вперше транслюють вустами "експерта", та ще й у вигляді загрози. Правда це чи ні, але у "Приватбанку" дійсно є всі важелі, щоб влаштувати паніку. Пенсійні та зарплатні картки, величезні депозити ... Це один з найбільших і точно найагресивніший банк у країні. Він володіє найбільшим числом відділень серед всіх акціонерних комерційних банків України і базою особистих даних клієнтів, багато в чому перевершує відомості Державної податкової адміністрації.

Вперше слух про те, що Коломойський нібито продає банк, пройшов в кінці 2011 року. Цьому передувала справжня істерія серед керівництва фінустанови. Влітку 2011 стало відомо, що Коломойський і Боголюбов зменшують свою частку в підприємстві. Одночасно з цим з'ясувалося, що топ-менеджери банку збільшили свою частку в статутному капіталі. Всього близько півтора десятків людей роздули свої пакети акцій від 0,4 до 8% статутного фонду. Така роздача слонів випадкової не буває. Зазвичай топи одержують настільки щедрі бонуси напередодні продажу.

Тоді ж почалося гарячкове збільшення статутного фонду. 1-го червня було прийнято рішення про реінвестування дивідендів у розмірі 1,3 млрд. гривень. А через пару тижнів провели ще одні збори акціонерів: статутний фонд збільшується на додаткових 3,385 млрд. гривень. За місяць номінальний капітал банку виріс в півтора рази. Тоді в "Приваті" запевняли, що роблять це виключно на вимогу НБУ про адекватність капіталу. Але насправді у "Приватбанку" цей показник і так був вище необхідного мінімуму. Тому версія про підготовку до продажу виглядала найбільш правдоподібною.

У грудні того ж 2011 року в одному з відділень банку сталося жорстоке вбивство. Правоохоронці встановили, що напад влаштували співробітники охоронної фірми, яка встановлювала в приміщенні апаратуру. Нібито у двох охоронців, раніше судимих, здали нерви, і вони розстріляли п'ять чоловік. Але в неофіційній бесіді правоохоронці говорили зовсім інше. Була версія, що напад організовано конкурентами - як доказ серйозності вимог про передачу права власності на ліквідні активи "Привату". Звичайно, це малоймовірно, але власники банку могли зробити свої висновки.

І, тим не менш, банк залишився в руках колишніх власників. Не виключено, що цьому побічно посприяв тодішній глава НБУ Сергій Арбузов. Його мати Валентина багато років очолювала Донецьке регіональне управління "Приватбанку". Та й сам чиновник починав працювати саме в цій установі, у валютно-кредитному відділі. Завдяки таким от теплим стосункам хмари над дітищем Коломойського згущалися повільно. Тепер у Арбузова дещо інші повноваження, йому не до "Привату". І раз вже український бізнес Коломойського осипається як новорічна ялинка в травні, схоже на те, що банк може стати наступною жертвою ...

 загрузка...

...
...

РаспродажаПопулярноеЧудо-сироп: укрепит память, поможет зрению, слуху и избавиться от жира на животе

Болит слева в животе: о каких заболеваниях сигнализирует организм

Кто регулярно пьёт чай - у того мозг здоровее. Вот почему

Парацетамол признали опасным: ученые назвали тревожные симптомы

Лук спасает от рака: медики назвали "профилактическое" количество в питании

Часто страдаете от боли в плече? Вот что надо делатьКто такой Сергей Тарута? Последние новости о политике и бизнесмене, владельце партии "Основа".